Buď se bude dál těžit na lomu Bílina, který patří Severočeským dolům ze skupiny ČEZ, nebo se bude pokračovat na Bílině a na lomu ČSA, který patří Severní energetické Jana Dienstla a Pavla Tykače. Píše to dnešní deník E15.

Mládek v Mostě Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek přijede v úterý 13. ledna do Mostu. Na radnici s ním bude tisková konference. Ve čtvrtek má ministr jednat s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), který podporuje rozšíření těžby uhlí. Podle programu hejtmana se delegace podívá i do Mariánských Radčic, u kterých se těží hnědé uhlí (Doly Bílina).

„Technicky jsou možné obě varianty. Jiná věc je, jestli toto řešení budou chtít i těžařské firmy. Ty původně chtěly buď plné prolomení, nebo nic,“ uvedl Mládek. U lomu ČSA bude podle expertů pravděpodobně velmi drahé obejít Horní Jiřetín z jihovýchodu, jak s tím počítá Mládkův plán. Severní energetická zatím návrh podle deníku komentovat nechce. Návrh nevítá ani starosta obce Horní Jiřetín Vladimír Buřt, jižní část obce by podle něj byla téměř na hraně lomu. Mládek v rozhovoru připustil, že některé domy i v jeho variantách budou muset být zbourány.

Ministr zatím není rozhodnut, kterou ze dvou variant nakonec bude prosazovat, prioritu jim přiřadí až po debatách v kraji. V plánu má návštěvu Bíliny, Horního Jiřetína, Litvínova a Sokolova. Jednat bude i s těžaři.

Otázku prolomení limitů těžby uhlí slíbil Mládek vyřešit v letošním roce. Zaměstnanecké svazy podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991. O tom, že se v Česku limity těžby uhlí „dříve či později“ prolomí, je přesvědčen i prezident Miloš Zeman. Ten v říjnu uvedl, že by podpořil referendum v Ústeckém kraji, které by otázku platnosti limitů řešilo. Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách zaručují městům a obcím, pod nimiž je uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Zrušení limitů by postihlo především Horní Jiřetín a jeho místní část Černice poblíž dolu ČSA. Hrana těžební jámy by se dostala jen pár set metrů od okraje Litvínova.

Na to, že na rozhodnutí o limitech nezbývá mnoho času, upozornil loni v listopadu v Mostě Jan Dienstl, spoluvlastník Severní energetické, která těží uhlí v dole ČSA u Horního Jiřetína (více zde).

Oponent Zhoršení životních podmínek i v případě, že se těžba po prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách vyhne Hornímu Jiřetínu, se obává starosta obce Vladimír Buřt (Strana zelených). "Minimálně vítám to, že v žádné z těch variant se nepočítá se zbořením Jiřetína, to je obrovský pokrok. Dá se ale říct, že by to nebylo nic příjemného, znamenalo by to přiblížení těžby těsně k zastavené oblasti, takže kvalita života by se tady ještě zhoršila," řekl Buřt.