Ve hře jsou nyní čtyři varianty. „Do konce června musíme předložit podrobnou analýzu jednotlivých variant a jejich dopadů. Nejdříve ji projedná tripartita, pak vláda, pokud bude mít vůli rozhodnout," uvedl Jan Mládek.

Rozšíření těžby na dole ČSA má podle ministra menší podporu. Částečné prolomení by totiž znamenalo zbourání 170 domů v Horním Jiřetíně, úplné pak zničení celé obce včetně přilehlých Černic.

„Nebude asi moc členů vlády, co zvednou ruku, mluvíme-li o ČSA," řekl Mládek. Na prolomení limitů na dole Bílina by podle něj vláda mohla kývnout. Neznamená to ale okamžitou těžbu. „Je to první krok na dlouhé cestě. Bude následovat dlouhý proces, kterého se zúčastní především ministerstvo životního prostředí a báňský úřad, který musí vydat veškerá povolení," vysvětlil Mládek.

Horníci diskutovali

Těžbu na zastupitelstvo přišlo podpořit asi dvacet mosteckých horníků. Při vystoupení ministra Mládka rozvinuli transparent s nápisem „Pohřběte limity, ne nás!" Někteří se také zúčastnili diskuze.

„Nechceme jednou žít v regionu, který se vinou špatných politických rozhodnutí může stát periferií České republiky. Náš tlak bude sílit. Postavíme se každému, kdo půjde proti nám," pronesl Ladislav Vilímek z Jirkova. Podpořil ho Antonín Dymák z Mostu „Bez prolomení limitů na lomu ČSA není zajištěn dostatek uhlí do tepláren v České republice," zdůraznil Dymák.

Opozice je proti

Krajští radní prolomení limitů podpořili, zastupitelé přijmou stanovisko asi až na dalším jednání. Chtějí se totiž nejdřív seznámit s detailními informacemi od ministerstva průmyslu.

Zastupitelé z opozičního hnutí PRO! Kraj však s prolomením limitů nesouhlasí. „Varianty prolomení limitů jsou špatné, protože limity byly v roce 1991 stanoveny jako meze, co může území ještě unést a za něž by povrchová těžba neměla jít. Pokud padnou, města a obce zastaví svůj územní rozvoj a plánování, což na ně bude mít jen negativní dopad," upozornil starosta Horního Jiřetína a člen hnutí PRO! Kraj Vladimír Buřt.

„O limitech by měli rozhodnout ti, kterých se to týká. Nejsou to jen občané severních Čech, ale hlavně obyvatelé okresů Chomutov, Most a Teplice," dodal Jiří Řehák, předseda klubu zastupitelů hnutí PRO! Kraj.