Proč si promítat květiny jen na diapozitivech nebo listovat zaprášenými herbáři, když si je děti mohou samy vypěstovat? Ministerstvo životního prostředí pošle do škol a školek milionové dotace na rozvoj zeleně. Tuctové zahrady se přemění na ekologická centra napěchovaná interaktivními prvky.

Vzdělávací zařízení dostala na úpravu venkovních areálů až půl milionu korun z Národního programu Životní prostředí. „Dnešní životní styl dětí je hodně o nových technologiích a digitálních vymoženostech. My je chceme přivést k zájmu o přírodu a životní prostředí,“ vysvětluje hlavní cíl dotačního titulu ministr životního prostředí Richard Brabec. Do našeho regionu „přiteče“ skoro šest milionů korun.

V kláštereckých mateřinkách Lipová a Školní se po úspěšné žádosti pustí do vybudování přírodní zahrady. Kromě vyvýšených záhonků, o které děti začnou samy pečovat, a dalších zelených ploch, přibudou hrací prvky jako prolézačky, počítadla, venkovní pexeso, smyslový chodníček nebo třeba hmyzí domečky, a dokonce i krmelec. „Jednotlivé prvky budou převážně z přírodního materiálu, nejčastěji ze dřeva,“ doplňuje mluvčí Klášterce Adéla Václavíková.

close Tak bude vypadat zahrada mateřinky Lipová v Klášterci nad Ohří info Zdroj: Město Klášterec nad Ohří zoom_in

Tak bude vypadat zahrada mateřinky Lipová v Klášterci nad Ohří.  Zdroj: Město Klášterec nad Ohří

Interaktivní zahradu s naučnou pohádkovou stezkou a venkovní třídu plánují i v mateřské školce v Meziboří na Mostecku. Mají s nimi dobré zkušenosti. Naučnou stezku a venkovní třídu dostaly před časem už starší děti ze základní školy. „Výuka venku děti baví, je to zábavnější a určitě i názornější,“ myslí si ředitel školy Jan Peška. Děti se učí a relaxují v arboretu, geoparku s horninami Krušných hor, opečovávají bylinkové záhonky a také zvířata v zookoutku.

Nejvíce dotačních peněz půjde v regionu do lounského okresu. Ekologické projekty vyčerpají dva a půl milionu korun. Rovněž zkrášlí především školní zeleň, ale pomohou i s modernizací vozového parku. Dotační titul totiž přijímal i projekty na rozvoj elektromobility. Toho využily Dobroměřice, které na nákup elektromobilu získaly 600 tisíc. „Pořídíme užitkový vůz, který zjednoduší svoz odpadu v obci,“ vysvětluje starostka Ivana Sihlovcová.

Dosud Dobroměřicím sloužila postarší multikára, kterou se ale obec rozhodla vyměnit. Podle starostky možnost žádat o dotaci rozhodla o tom, že se obec rozhodla namísto nákupu malého traktoru pro elektromobil. „Dotace pokrývá téměř polovinu pořizovací ceny, takže jsme se rozhodli pro moderní a ekologický prostředek,“ doplňuje starostka.

Kdo získal dotaci

Chomutovsko:
Klášterec nad Ohří - Vybudování hřiště a zahrady v přírodním stylu pro MŠ Lípová a Školní - cca 950 tisíc korun
Račetice - Zahrada a hřiště MŠ - 480 tisíc
ZŠ a MŠ Duhová cesta Chomutov - Školní zahrada - 492 tisíc

Lounsko:
Obec Dobroměřice - projekt Pojďme spolu ven a elektromobil - cca 730 tisíc korun
Postoloprty - zahrada MŠ, zahrada DDM a projekt enviromentální vzdělávání ZŠ - cca 1,2 milionu
Slavětín, Dětské hřiště - 162 tisíc
MŠ U Jezu Žatec - Zahrada pro Zvídálky - 500 tisíc

Mostecko:
MŠ Most, Lidická - S Krušberkem objevujeme pestré ekosystémy Krušných hor - 84 tisíc
ZŠ a MŠ Meziboří - Pohádková naučná stezka s venkovní třídou - 425 tisíc
ZŠ Obrnice - pěstební pozemky - 500 tisíc