„Ministerstvo životního prostředí si nechalo dvěma předními odborníky na ústavní právo zpracovat posudky. Z nich vyplývá, že legislativní zakotvení kontrol provozu malých spalovacích zdrojů v domácnostech je možné,” řekla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Podle Mileny Vágnerové z mosteckého ekologického centra je tento postup rozporuplný. „Je pravda, že lidé opravdu pálí cokoli, na druhou stranu by ale měla být přesně stanovena pravidla pro provádění kontrol tak, aby nedocházelo k narušovaní soukromí majitelů domů,“ uvedla vedoucí centra. „Systém kontrol by měl být velmi dobře propracovaný i ve spolupráci s veřejností,“ dodala. „Hledáme řešení, které bude fungovat a v praxi pomůže,“ slíbila mluvčí ministerstva životního prostředí.

V současnosti mohou úředníci provádět pouze vizuální kontrolu, při níž hodnotí barvu kouře vycházejícího z komína, popřípadě zápach.

Hustý černý kouř může být leckdy předmětem sousedských sporů. Několik případů museli řešit v Braňanech na Mostecku, stížnosti obdrželo i ekologické centrum. „Zkuste nejprve cestu komunikace a domluvy. Slušně, ale rázně souseda upozorněte, že vás kouř obtěžuje a že dotyčný zřejmě porušuje zákon. Záleží samozřejmě na vzájemných vztazích se sousedy. Pokud jsou na bodu mrazu, nezbývá než se obrátit na úřady,” doporučuje sdružení Arnika v rámci projektu Topíme ohleduplně.

Spalování nevhodných materiálů je často spojené s nedostatkem financí. „Náklady na ekologické topivo jsou vysoké, proto někteří lidé volí jiné možnosti,“ potvrdila Milena Vágnerová.

Lidé by si měli uvědomit, že spalováním PET lahví, kusů gumy nebo lakovaného dřeva škodí svým sousedům, ale také sami sobě. Ovzduší zamořují škodlivými látkami v současné době daleko více lokální topeniště, tedy soukromé domy, než velké firmy. Ty totiž mají nastavené emisní limity, které musí dodržovat a jsou pravidelně kontrolovány.

Pokud bude schválena novela umožňující náhled přímo do kotle v domě, kontrola se dozví, čím majitel topí jak z ohořelého materiálu, tak i z analýzy popela.

Pavlína Nevrlá