„Je to individuální volba každého dospělého jedince. Za závislost nemůže stát ani ministr financí,“ sdělil včera Deníku mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle ministerstva nemá Kohout šanci na úspěch, protože žaloba není oprávněná. Česká republika podle Jakoba reguluje herní průmysl jako jiné vyspělé státy, chrání zejména osoby do 18 let. Ministerstvo se odvolává i na připravovaný herní zákon, kterým chce ještě více omezit hazard. Zákon má odpovídat moderním trendům a nástupu nových technologií, které předběhly legislativu.
Senátor Josef Novotný ze Žďáru nad Sázavou včera podpořil aktivity Kohouta. Žalobu označil za oprávěnou. Podle senátora je ale Kohoutova naděje na úspěch velmi malá.
Novotný podal loni trestní oznámení na exministra financí Bohuslava Sobotku, protože ministerstvo za dosud nevyjasněných okolností udělovalo firmám licence na provoz interaktivních videoloterijních terminálů. Ty vypadají jako automaty, ale nemusí se u nich dodržovat limity sázek ani výher a jsou umísťovány téměř kdekoliv, protože se na ně nevztahuje zákon ani vyhlášky obcí. Podle Novotného se vyšetřování zastavilo.
„Lobbistické skupiny v České republice jsou velmi silné,“ sdělil Deníku Novotný, který patří k nejznámějším odpůrcům výherních hracích přístrojů a videoterminálů.
Kohout v žalobě žádá zákaz videoterminálů i výherních hracích přístrojů. Tím, že na přednáškách upozorňuje mladistvé na škodlivost hazardu, dělá podle Novotného záslužnou činnost. Senátor upozornil, že hlavně rodiče by měli vyvinout tlak na své zastupitele, radní, poslance a senátory, aby se začali negativními vlivy hazardu více zabývat.
Kohoutovi se den po podání žaloby ulevilo, přestože čelí obavám z budoucnosti.
„Nevím, co bude dál,“ sdělil včera Deníku. Trvá ale na svém rozhodnutí. „Spadl mi kámen ze srdce. Už jsem to měl udělat dříve,“ uvedl.
Za to, že mu patologická závislost zničila zdraví, požaduje od státu odškodnění 100 milionů korun, aby mohl splatit dluhy, hradit osvětové projekty a pomoci abstinujícím gamblerům zařadit se zpět do běžného života.
Během nemoci přišel Kohout i o práci, o dvě rodiny a tři děti.
„Přestože se snažím pracovat a splácet dluhy, nejsem schopen kvůli mému zdravotnímu stavu vyrovnat se s minulostí a s nátlakem věřitelů,“ sdělil.