Miloš Zeman oproti původnímu plánu z auta u brány na chvíli vystoupil, havíře pozdravil a zamával jim. Na tiskové konferenci poté potvrdil, že je pro prolomení těžebních limitů, které chrání Horní Jiřetín a Černice. „Největším problémem Ústeckého kraje je nadprůměrně vysoká míra nezaměstnanosti a je třeba s ní bojovat," řekl prezident. Podle něj je třeba přijímat i nepopulární opatření – limity označil za velice citlivou otázku, ke které má hlava státu zaujmout jasné stanovisko navzdory oponentům.

„Prezident nemá být mlčící sfinga, má svůj názor vyjadřovat, pokud je přesvědčen o jeho správnosti," dodal prezident. Zmínil tři důvody, proč je pro zrušení limitů:

1. Bez těžby by postupně zaniklo až 8500 pracovních míst, což je podle Miloše Zemana pro Mostecko téměř tragédie.
2. Vytěžením kvalitního uhlí se Česká republika stane méně závislá na cizích energetických zdrojích.
3. Podle horního zákona nelze nikoho nedobrovolně vystěhovat, takže těžaři se musí dohodnout s vlastníky dotčených nemovitostí a musí jim nabídnou výhodné podmínky.

Lidé čekali na Zemana u mosteckého divadla. Došlo k malé potyčce

Po obědě na hipodromu navštívil Miloš Zeman mosteckou radnici, kde se setkal se zástupci města. Od jeho vedení dostal víno vyrobené z hroznů z mosteckých vinic a knihu Most v zeleném, jejímž autory jsou fotograf Stanislav Štýs, světoznámý odborník na rekultivace, a proslulý botanik Václav Větvička.

„Mám ho!" vykřikla seniorka, které se podařilo nafotit zblízka prezidenta Miloše Zemana, než vešel do budovy mosteckého magistrátu. Nevěděla, že přijede.

Po diskuzi s místními politiky v městské obřadní síni čekalo na Zemana na 1. náměstí zhruba šest set lidí. Převažovali jeho příznivci, většinou starší lidé. „Je to první prezident, kterého vidím naživo," svěřil se Stanislav Maček. Zeman doprovázený primátorem Vlastimilem Vozkou a ochrankou přešel na schody u divadla, kde měl projev k řešení nezaměstnanosti, řekl irský vtip o svatém Patrikovi a po potlesku mu lidé položili pár otázek. Ptali se například na boj s korupcí a zlodějnami. Několik starších lidí nahlas vyjádřilo Zemanovi podporu. „Máme vás rádi," řekla seniorka do mikrofonu. „Když jste byl zvolen, brečela jsem," dodala další babička. Jedna mladá žena držela transparent Stydím se za vás pane Zemane! a kolem ní se seskupilo pár mladých lidí. „Nemohla jsem mlčet," řekla Mosteckému deníku autorka transparentu, které vadí Zemanovo chování.

Zeman označil kritiky za exhibicionisty v parku, ale uznal, že v demokracii mají lidé právo mít výhrady i k prezidentovi. Zemanovo příznivci se snažili odpůrce vyhnat. 


Návštěva Mostu byla součástí dvoudenní pracovní cesty do Ústeckého kraje. Prezident ji začal v Ústí nad Labem, do Mostu přijel z Bíliny, večer pokračoval Chomutovem a Žatcem