Veřejná zakázka se odhaduje na více než pět milionů korun a zahrne generální opravu všech pěti stovek sedadel, výměnu podlahové krytiny v sále i lóžích a také modernizaci toalet ve foyer divadla.

Město vyhlásí veřejnou soutěž ještě v tomto měsíci. „Všechny práce se budou provádět v době divadelních prázdnin, takže rekonstrukce hlediště chod divadla neohrozí,“ řekl Deníku primátor a jednatel divadla Jan Paparega.

Sedačky jsou původní a už se opotřebovaly. Technici konstrukci rozeberou, zrepasují podle současných norem a vrátí na místo, kde položí nový koberec. Ten se objeví i na stěnách hlediště.

Nová sezona začne v září, kdy změny vyzkoušejí první diváci. V příštím roce by se podle primátora mělo pokračovat úpravou horních toalet.

Druhé divadlo v okrese, soukromé Docela velké divadlo Litvínov, letos žádnou rekonstrukci nechystá. Tou poslední byla zatím výměna sedadel. „Na další úpravy si musíme vydělat,“ uvedla ředitelka divadla Jana Galinová. Když se litvínovskému sdružení umělců bude dařit, pořídí nový jevištní výkryt ze sametu. Divadlo sídlí v Litvínově ve vlastní budově z roku 1910, která má hlediště pro 360 diváků.

Velké investice

Město Most loni investovalo do havarijní opravy jevištní točny mosteckého divadla, kvůli které muselo odložit výpravný muzikál o králi Odysseovi. Do loňské rekonstrukce budovy loutkové scény Divadlo rozmanitostí investovalo přes osm milionů korun, které pokryly zateplení objektu a montáž nových 140 diváckých křesel.

Kvůli závažné poruše technického zázemí jeviště Městského divadla v Mostě došlo k přeložení plánované premiéry inscenace Odysseia z 29. září na pátek 27. října. Přetrhlo se lano točny.

Přetržené lano zavinilo loňskou poruchu točny mosteckého divadla. Foto: archiv divadla

Radnice hodlá mostecké divadlo s jeho dvěma scénami nadále podporovat jako své „rodinné stříbro“. Divadlo dostává ročně z městského rozpočtu přes 30 milionů korun. Podnikatelský záměr divadla, které počítá i s podporou od Ústeckého kraje, předpokládá na letošní rok vyrovnané hospodaření. Plán zahrnuje odehrání minimálně 500 představení na obou scénách a zájezdech, dovezení 40 představení ostatních českých divadel a uspořádání přibližně 50 akcí. Roční návštěvnost se má udržet na zhruba 120 tisíc diváků.

Budova Městského divadla Most je pro 500 diváků a vznikala v letech 1979 1985 jako experimentální stavba podle plánu renomovaného architekta Ivo Klimeše. Cílem bylo nahradit zbořené staré divadlo z roku 1911 objektem nového typu, který v té době neměl v tuzemsku obdoby.

Divadlo stojící v centru města je výjimečné například nepravidelným tvarem s lichoběžníkovou jevištní plochou hlubokou 27 metrů, pohyblivými portálovými věžemi a složitou technologií se dvěma točnami velkou o průměru 18 metrů a mimostřednou s průměrem 11 metrů.