Uprostřed mosteckého parku Šibeník je klid. Takzvané 3D bludiště s vyhlídkovou věží a dětským hřištěm v zeleni nikdo nestaví, přitom v létě se měl areál otevřít. Město zakázku kvůli komplikacím zrušilo a minulý týden vyhlásilo novou. Atrakce má stát kolem 30 milionů korun a budování potrvá přes půl roku. „Letos se s výstavbou a dokončením areálu nepočítá. Zahájeny by ale mohly být dílčí práce,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

O zakázku vyhlášenou loni v prosinci soutěžily tři firmy. Podle zadání mělo město určit vítěze v únoru a areál zprovoznit nejpozději v září. Podané námitky ale vyvolaly správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a kvůli průtahům původní termíny padly.

Město mezitím zjistilo chyby v zadávací dokumentaci. Potíže vyřešilo nejjednodušším způsobem: zakázku zrušilo, čímž předešlo možné sankci, a vyhlásilo novou soutěž. Nabídky firem bude komise znát 25. června a rozhodne nejnižší cena. Uzavření smlouvy s vybraným dodavatelem se plánuje na červenec nebo srpen.

Třípatrové bludiště na dřevěných sloupech mezi korunami stromů mají tvořit visuté lávky s překážkami a ochrannými sítěmi proti pádu návštěvníků. Projekt počítá s turniketem, vrátnicí a plochou se židličkami, stolky a slunečníky pro odpočinek. Válcovitá rozhledna z oceli a dřeva by měla nabídnout výhled z výšky 21 metrů. 

Dětské hřiště ještě není úplně jisté, protože město si vyhrazuje právo na změny či přerušení výstavby celého areálu kvůli špatnému počasí. Lanový park s vyhlídkou by byl v Mostě novinkou. Návrh věže získal od veřejnosti ocenění v celostátní soutěži Dřevěná stavba roku 2018.

Do podzimu měl být hotový i městský skatepark v Litvínově, ale i z něj sešlo. „Přes veškeré úsilí se nepodařilo zajistit dodavatele pro výstavbu skateparku. Do výběrového řízení se přihlásil pouze jeden uchazeč, který ale nesplnil podmínky zadávací dokumentace a musel být vyloučen,“ vysvětlil jednatel městské společnosti SPORTaS Miroslav Otcovský.

Pokud vyhlásí další výběrové řízení, společnost nebude moci dodržet požadovaný termín výstavby, tedy rok 2018. „Vzhledem ke stavebnímu boomu v České republice jsou stavební firmy plně vytíženy. Nastalou situaci řešíme s vedením města. Na dalším postupu jsme se zatím nedohodli,“ dodal Otcovský, který věří, že k výstavbě skateparku dojde v co nejbližším možném termínu.

Společnost projekt představila v dubnu. Skatepark má vzniknout v areálu tenisových kurtů u Koldomu na místě dvou zchátralých centrálních dvorců. Náklady se na jaře odhadovaly na zhruba 10 milionů korun, které uvolnilo zastupitelstvo.