„Hodně štěstíčka, hodně zdravíčka!“ Milada Šmrhová, rodačka z vísky Lužice u Mostu, přijímala gratulace. Bylo jí 100 let.

„Děkuji vám mockrát, to je krásný. Jste moc hodní,“ prohlásila, když od zástupců města přijímala dort, potravinový koš, květiny a podepsala se do pamětní knihy. Radost měla i z delegace Okresní správy sociálního zabezpečení. Ta jí přišla oznámit zvýšení důchodu.

Paní Milada už 25 let žije v městském Penzionu pro seniory v ulici Ke Koupališti. „Je samostatná a optimistická a nevyžaduje od nás téměř žádné služby,“ řekla vedoucí penzionu Veronika Jakubcová. V zařízení je 22 bytů 0+2 a 77 bytů 0+1. Obyvateli jsou senioři či invalidé, kteří nepotřebují pomoc druhého. „Jsem tady spokojená. Nemohu si naříkat. S nikým se nehádám a nemám žádné nepříjemnosti,“ uvedla oslavenkyně. Nejvíc chválila vnuka Ládíka. „Je hrozně šikovnej, umí všechno, uvaří, uklidí, upeče,“ uvedla.

Babička pochází z venkovské rodiny a je ze sedmi dětí. Kdysi pracovala jako strojník v chemičce v Záluží u Litvínova. Živila se i prací v lese a na poli. Je vdovou a matkou dvou dětí. V minulosti trávila část roku na chatě v Klášterci nad Ohří, odkud se na zimu vracela do bytu v Mostě. Navzdory vysokému věku a zhoršenému zraku a sluchu se cítí fit. „Mám radost pořád,“ dodala.

Téma senioři

Nejstarším mužem v Mostě byl do roku 2015 právník Josef Schleger ze Vtelna. Zemřel před 103. narozeninami. Neměl žádnou rodinu, byl svobodný, bezdětný a bez dědice. Jeho pozůstalost v hodnotě 5 742 927 korun získal stát v dědickém řízení.

Podle magistrátu v Mostě žijí čtyři ženy, kterým je sto a více let. Nejstarší je Marie Svatošová, která v září oslaví 102. narozeniny.

Průměrný věk Mostečanů se zvýšil za posledních 20 let z 36 na 42 let. Se stárnutím populace se zvyšují nároky na péči o seniory. Městská rada nedávno schválila navýšení počtu zaměstnanců v Městské správě sociálních služeb z 267 na 277 kvůli nedostačujícímu personálnímu zajištění služeb a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu klientů.