„Čipovou kartu si loni vprosinci pořídilo více než 2200 cestujících, což je oproti ostatním měsícům zhruba desetinásobek,“ sdělil včera Deníku Milan Dundr, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova. Na podrobnou analýzu nového cenového režimu vMHD je ještě brzy, zvýšení či pokles cestujících bude možné zveřejnit až zaleden.

Cestující využili možnost nabít si časové kupony na rok 2008už koncem roku 2007.Zvýšený zájem byl podle Dundra o90denní kupony, prodávaly se inově zavedené kupony pololetní a roční. Cestující také využili možnost pořídit si čipovou kartu za zvýhodněnou cenu 30korun.

Nové tarify dopravního podniku pro rok 2008schválili před Vánoci jeho akcionáři, zástupci obou měst. Výrazně odlišili cenu papírové jízdenky od elektronické na čipové kartě. „Dochází kpodpoře nákupu čipových karet,“ uvedl vprosinci Václav Zahradníček, místopředseda představenstva a radní Mostu za Sdružení MostečanéMostu.

Příčinou růstu cen je podle zástupců akcionářů zvýšení daně zpřidané hodnoty (z5na 9procent), průběžný růst cen energií, pohonných hmot a dalších nákladů.

Dospělý cestující platí od 1.ledna za měsíční jednopásmovou jízdenku 420korun, o80korun více než letos. Kdo jezdí na čipovou kartu do práce do chemických závodů, platí za měsíční dvoupásmovou jízdenku 555korun, zatímco loni si ji kupoval za 475korun. Třípásmová měsíční jízdenka pro jízdy mezi Mostem a Litvínovem podražila z545korun na 625korun.

Více stouply ceny papírových jízdenek. Největší skupina cestujících, lidé od 16do 69let věku, hradí za nepřestupní jednopásmovou jízdenku uřidiče nebo vautomatu 17korun místo loňských 12korun. Nejdražší papírová jízdenka (tři pásma Most– Litvínov na 90minut), která stála 22korun, stojí 28korun. Výhodnější je cestovat na čipové karty. Při jejím použití stojí jedna jízda Mostem nebo Litvínovem místo loňských deseti korun současných třináct korun. Kdo používá elektronickou peněženku, ušetří za jednu jízdu čtyři koruny oproti papírové jízdence.

Už 9.prosince upravily ceny České dráhy. Kdo jezdí do práce vlakem třeba zMostu do Ústí nad Labem a zpět, neplatí měsíční zvýhodněné jízdné 1034 korun jako loni, ale 1764korun.

Podražila také dálková autobusová doprava zMostecka do ostatních regionů, například linka do Prahy. Ivtomto případě lze ušetřit. Dopravci lákají cestující na své čipové karty se zlevněným jízdným a věrnostní bonusy.