„Po zavedení nástupu předními dveřmi do autobusů v Mostě je snížení počtu cestujících bez platné jízdenky markantní,“ sdělil Deníku Marcel Dlask, ředitel Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.

V době, kdy se do autobusů nastupovalo bez omezení všemi dveřmi, revizoři mívali obvykle dost práce. Lidé bez platné jízdenky tvořili v průměru šest procent z kontrolovaných cestujících. „Po zavedení nástupu předními dveřmi je zjišťován průměrně desetkrát nižší počet cestujících bez platné jízdenky,“ konstatoval Dlask. Upozornil, že hlavním cílem nástupu předem nebylo zvýšit příjmy z jízdného, ale snížit počet cestujících bez platné jízdenky a zároveň zlepšit kulturu cestování.

„Platící cestující musí za své peníze dostat kvalitní službu,“ uvedl Dlask.

Předem se dávno nastupuje například v Litvínově, Teplicích a Děčíně. V Mostě se kvůli počátečnímu zpožďování autobusů musely upravit jízdní řády linek 5, 17 a 30. Přes kritiku řady cestujících, která stále občas zaznívá, se Mostečané novince přizpůsobili.

Před příjezdem autobusu už nestojí roztroušeni na celé zastávce, ale vpředu vytvářejí frontu, aby nástup urychlili. Pomáhají i čipové karty, které nezdržují odbavení jako peníze. Lidé se smířili i s návaly u Centralu. Loňská předpověď Vladislavy Kubíčkové z Litvínova se zřejmě splnila. „U nás je to v pohodě. I vy si zvyknete,“ vzkázala Mostečanům.