V horském městečku Meziboří mají jasno. Spolupráci tam bez problémů uzavřely ČSSD, SNK-ZPM a KSČM, které našly největší shody v programech. Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva bude 31. října od 16 hodin. Z dohody vyplývá, že starostou zůstane bývalý poslanec Petr Červenka.

„Nechal jsem se přesvědčit,“ řekl 68letý sociální demokrat, který se stal poprvé starostou v roce 1998. V novém čtyřletém volebním období mu mají pomáhat dva neuvolnění místostarostové. O funkcích definitivně rozhodne 15členné zastupitelstvo, kde má vítězná ČSSD sedm křesel, SNK-ZPM čtyři a KSČM jedno. V opozici se tak ocitnou Svobodní se dvěma zastupiteli a SPD s jedním. Tato seskupení mají do příštího týdne oznámit, zda chtějí mít zástupce ve výborech a komisích.

Podle Červenky je jednou z priorit dokončit to, co se minulé volební období nezvládlo udělat, například chodník do Litvínova. V partnerech na radnici vidí oporu. „Bude to minimum politiky, ale maximum práce pro město,“ naznačil společné směřování Jan Novák (SNK-ZPM).

Meziboří je baštou ČSSD, strana tam získala při nadprůměrné volební účasti 42 procent hlasů, zatímco v jiných městech zcela propadla. „Mrzí mě to, protože ČSSD toho udělala pro lidi hodně. Oslabení levice je ale evropský trend,“ uvedl Červenka.

Ve městě Lom ve středu uzavřeli koaliční dohodu vítězní Severočeši.cz (S.cz), třetí ODS a čtvrtá ČSSD. Ve 21členném zastupitelstvu budou mít 12 křesel. „Ustavující zasedání zastupitelstva bude zřejmě na začátku listopadu,“ informovala starostka Kateřina Schwarzová (S.cz).

Menšinové hnutí OMMO, dlouhodobě kritizující S.cz, upozornilo, že existovala reálná možnost historické změny, kdyby se spojily hlasy Svobodných, Žiju v Lomu, ČSSD a OMMO a vytvořili většinu, ale socialisté tuto šanci nevyužili. Opozice s celkovými devíti křesly se má ale snažit například o poměrné zastoupení v orgánech města či o získání prostoru pro kritické názory v radničním zpravodaji.

Na výsledky politických debat se čeká v Litvínově, kde volby vyhrálo ANO. To minulý týden nabídlo koaliční spolupráci KSČM, SNK – ED a Sdružení Litvínováci. „Jednáme o detailech koaliční smlouvy,“ uvedla včera starostka Kamila Bláhová (ANO).

V Mostě zůstává situace komplikovaná a nepřehledná. Některé strany o jednáních průběžně informují na sociálních sítích, kde zaznívají i tvrdá slova. Piráti a Zelení pro Most (PaZ), kteří odmítli nabídku mít primátora, zveřejnili svůj návrh spolupráce s ANO a ProMOST. „Snažíme se najít společnou řeč,“ oznámili PaZ.

Jenže, jak dodali, narážejí na antipatie. Zástupci ProMOST informovali, že ANO odmítlo spolupracovat. ANO to označilo za lež. „Nikdy a nikým nám nebyla představena tolik zmiňovaná varianta čtyřkoalice: ProMOST + ODS + Piráti a Zelení pro Most + ANO,“ napsalo ANO na Facebooku. Dodalo, že vládu ProMOST nepodpoří, protože je pod vlivem Jiřího Zelenky.