Klid, čisto, bezpečí, příroda, méně sporů a více péče o druhé. Město Meziboří, které vzniklo v roce 1960 ze sudetské vesnice, učňovského střediska a sanatorií, je na vzestupu a na Mostecku je raritou. Obyvatelé si tam život pochvalují.

„Tady je to prostě bomba!“ říká 33letá Petra, která se sem před sedmi lety přestěhovala z Janova. Tam si v těhotenství uvědomila, že její děti musí mít lepší domov. V Meziboří mohla nechat pětiletou dcerku samotnou před domem. Oceňuje, že se sousedé víc znají, že údržba „maká“, okolo jsou lesy a neprotíná je žádná rušná transitní silnice, jen okružní cesta do Litvínova. „Když nás moje maminka poprvé navštívila, byla z toho jako v Jiříkově vidění,“ směje se Petra. Tvrdí, že v Meziboří chce bydlet do konce svého života.

Silnice do Litvínova, kam se má prodloužit z Meziboří chodník.
Pěší budou na své cestě víc v bezpečí. Města Meziboří a Litvínov spojí chodník

Nemusíte, jako to udělal Deník, oslovovat lidi na ulici, abyste si její slova potvrdili. Stačí si všímat drobností v tomto tak trochu zapadlém „Švýcarsku Mostecka“. Je ráno a děti v šestkrát větším Litvínově nastupují na autobus, aby je odvezl přes horské úbočí do školy v Meziboří. Už to je zvláštní. A pak ten muž v montérkách mezibořských technických služeb, který má za úkol kontrolovat popelnice. Z těch téměř plných vytahuje několik pytlů s odpadky, hodí je do přistavené multikáry a odveze. V popelnicích tak vzniká místo, aby lidé před hlavním svozem nedávali smetí na zem. Když přejedete zrakem přes uklizená prostranství k rekonstruovanému náměstíčku, vedle toalet pro močící psy najdete i koše s doplněnými sáčky na hovínka.

„Tady bylo vždycky hezky, pořádek a klid. Jsme tu spokojení,“ tvrdí 33letá Martina, rodačka, která by neměnila. Základní služby má prý na dosah, a když chce něco víc, sjede si kyvadlovou MHD do litvínovských supermarketů. „To, že u nás nejsou, má své kouzlo,“ dodává.

Město k bytům nepustilo spekulanty

Patrioti vyzdvihují, že si město udrželo velkou část bytového fondu a nepustilo mezi vlastníky spekulanty. Proto tu nejsou sociálně vyloučené zóny. K výhodám Meziboří řadí i jeho akurátní malost, která umožňuje udržitelný provoz i investice. „Je to o dlouhodobé práci a o lidech,“ komentuje spolupráci starosta Petr Červenka.

Politicky stabilní město čelí běžným komunálním problémům, závažné potíže ho ale míjejí. Není divu, že Meziboří přitahuje. Před 15 lety měla základní škola necelé tři stovky žáků, dnes jich vzdělává 370 a díky dalším dětem z Litvínova, jejichž rodiče uvítali rodinné prostředí, naplnila dvě první třídy. Meziboří, třeba oproti vylidňovanému Mostu, stoupá počet obyvatel. V roce 2015 jich bylo 4728, o dva roky později 4777.

Na sídlišti Janov v Litvínově přibylo domů s poškozenými byty, kde už nikdo nebydlí.
Litvínov chce bourat domy, postavit nový domov a udržet u škol asistenty

Vzniká nová městská komunita. Větší zájem o společenské dění probouzí několik let Spolek přátel Meziboří. „Vztah obyvatel k městu je třeba posilovat,“ upozorňuje předseda spolku a ředitel základní školy Jan Peška. Roste obliba akcí jako Westernové městečko či Guláš fest. Zapouštění kořenů a soudružnost vyvolávají pocit bezpečí. „V Meziboří je nižší kriminalita než v ostatních městech okresu,“ podotýká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Z Meziboří jste pěšky za 13 minut v Litvínově. Změna je znát. První babička si hned stěžuje na úpadek a takzvané nepřizpůsobivé. Na dotaz, proč je Meziboří jiné, odpoví bez váhání: „Meziboří je prostě Meziboří.“

Čip. Ilustrační foto
Čipování školáků a automatické SMS nebudou. Litvínov v tom vidí spíše nevýhody