Ve skoro sedmdesátitisícovém Mostě dlužili obyvatelé a organizace na konci loňského roku městu 191,6 milionu korun. To se skoro přibližuje k ceně nové sportovní haly.

„Nejvyšší podíl dlužníků tvoří neplatiči nájemného a poplatků za služby související s bydlením,“ uvedla tisková mluvčí města Mostu Alena Sedláčková. Městu dluží bezmála 92 milionů korun, což tvoří 48 procent všech pohledávek. Většina neplatičů pochází ze sídliště Chanov.

S dlužníky se potýká i sousední město Litvínov a horské město Meziboří.

V Litvínově dluží někteří obyvatelé města za komunální odpad. Částka se již vyšplhala na bezmála deset milionů korun. Naopak na Meziboří se nejvíce potýkají podobně jako v Mostě s dlužníky v městských bytech.

Více než pět milionů korun dluží městu Meziboří současní i minulí nájemníci městských bytů. Další jeden milion korun představují nedoplatky za nebytové prostory. Peníze, které obyvatelé nezaplatili, by se podle starosty města Petra Červenky daly například využít na opravu městských bytů.

„Mohli bychom nájemníkům vyměnit okna i dveře,“ řekl starosta.

Zajímavé je, že mnoho dlužníků ani nemá zájem městu peníze zaplatit. Mezibořští neplatiči měli šanci zbavit se svých dluhů celou polovinu loňského roku, po kterou město vyhlásilo dluhové prázdniny. Během dluhových prázdnin uhradili dlužníci jen 97 tisíc korun.

A jak města své pohledávky od dlužníků vymáhají?

„Kdo neplatí dluhy, skončí s exekucí,“ prohlásil již před časem mezibořský starosta Petr Červenka.

Dluhy se snaží vymáhat i město Most a Litvínov. Obě dvě města také podávají žaloby a návrhy na nařízení exekuce. Most také podává návrhy na výkon rozhodnutí prodejem věcí, dále uplatňuje daňové exekuce především na účet a příjem dlužníků, včetně důchodů a některých dávek státní sociální podpory.