Město v minulém roce prodalo obě obytná křídla Koldomu včetně zastavěného pozemku Stavebnímu bytovému družstvu Krušnohor.

Stalo se tak na základě ankety, ve které si obyvatelé tuto možnost zvolili. Střední trakt s hotelovými službami ale zůstal v majetku města. Na tuto část město v minulosti uzavřelo dlouhodobou smlouvu o pronájmu do roku 2025.

Prostor chátrá

Ve střední části nyní funguje pouze restaurace Formanka a prodejna potravin. „Druhá restaurace a hotelová část jsou v současné době odstavené a odpojené od energie," popisuje místostarosta Karel Linhart.

Nájemce s prodejem nepočítá

Vedení města pronajímané prostory navštívilo, aby se seznámilo s aktuálním stavem budovy. „Střední část je v tuto chvíli zakonzervovaná, nedochází k žádnému úniku vody," říká Karel Linhart a dodává, že částečné devastaci se opuštěný prostor nemůže vyhnout.

Litvínov by se balvanu, který pro něj prostřední část komplexu představuje, nejraději zbavilo. Prodeji mu brání několikaletá smlouva o pronájmu. „Nájemce nás ujišťuje, že hledá nájemce na provoz hotelu a restaurace," uvádí radní Vlastimil Doležal.

Pokud by se mu to dlouhodobě nedařilo, zvažovalo by město objekt prodat i s nájemním vztahem. Jako další alternativu vidí vedení města v ukončení nájemní smlouvy po vzájemné dohodě a následném prodeji.

S takovou možností ale Petr Kalivoda nepočítá. Za odlužení nájemného po svém předchůdci a zakoupení vnitřního vybavení zaplatil okolo deseti milionů korun. „Investoval jsem hodně peněz a potřebuji, aby se mi vrátily. Hotel s restaurací chci rozhodně pronajmout," vysvětluje Petr Kalivoda.

Náklady jsou příliš vysoké

Podle bývalého nájemce Bohumila Drexlera, který do minulého roku na Koldomu organizoval tolik oblíbené večírky, to ale nebude jednoduché. „Kdo tam přijde, musí být velký hráč. Náklady na energii a provoz jsou opravdu vysoké," tvrdí. I radní Vlastimil Doležal je skeptický. „Je otázkou, zda se zprovoznění za současné ekonomické situace podaří," doplňuje.