Město Most získá do vlastnictví opuštěnou budovu bývalé infekce v areálu mostecké nemocnice. Zchátralý objekt i s přilehlými pozemky dá městu Ústecký kraj. Ten za to dostane městské pozemky v areálu krajské střední pedagogické školy a obchodní akademie. Směnu nemovitostí schválilo před Vánoci mostecké zastupitelstvo. Město navíc dostane od kraje 2,6 milionu korun jako finanční vyrovnání.

Směnu schválilo městské zastupitelstvo, zbývá ještě hlasování krajského. Opoziční Sdružení Mostečané Mostu (SMM) se směnou nesouhlasí. „Není to dobře," řekla zastupitelka Hana Jeníčková. SMM vadí, že koalice Severočeši Most-ODS-ČSSD neví, co s budovou bude, a že město získá další poškozený objekt s nejasnou budoucností, který ho zatíží. Most si také koupí za 12 milionů korun opuštěné bloky 31, 34 a 35.

Celá transakce je výsledkem dlouhodobého vyjednávání o majetkoprávním vypořádání, jehož iniciátorem byl kraj. Pro svou školu získá parcely pod školními pavilony i potřebné okolní území s poškozeným hřištěm na tělocvik. Město, které kdysi budovu infekce odmítlo koupit, uvažuje o tom, že z objektu udělá Domov se zvláštním režimem, kde by ubytovalo desítky seniorů s Alzheimerovou či jinou demencí. Odborníci z radnice ale upozorňují, že budova je v havarijním stavu a na její rekonstrukci bude třeba přes 50 milionů korun. Další peníze si vyžádá její provoz. Vybudování zařízení pro seniory není navíc jisté, protože pro stejný účel si již město vyhradilo opuštěnou budovu v ulici Táboritů nedaleko bývalých kasáren.

Nemocniční budova není využívána od roku 2006, kdy začalo rabování. Vandalové a zloději kovů zcela zničili vnitřní vybavení. Podle znaleckého posudku z roku 2014 má pozemek s budovou hodnotu 4,9 milionu korun. Ostraha objektu stojí přes milion korun ročně. 

Podle radního Daniela Drtíka (ODS) bude lepší, když budova připadne městu a bude pod jeho kontrolou, i když záměr jejího budoucího využití není zatím jasný. Město chce směnou zabránit případnému vzniku další sociálně vyloučené lokality, vysvětlil radní. Podle opoziční zastupitelky Hany Aulické Jírovcové (KSČM) je taková obava zbytečná, protože areál s budovou patří Ústeckému kraji, ne spekulantovi. Podle zastupitelky Bereniky Peštové (ANO) je umístění budovy výhodou, pokud bude město žádat o dotace na její přestavbu například na domov pro seniory, protože stát slyší na projekty v blízkosti zdravotnických zařízení. Irena Čapková (SMM) namítla, že objekt by byl pro seniory špatně dostupný a pochybovala o směně, když není známo, co s budovou bude.