Jednoduché, ale vkusné objekty z cihel ukazují, jak bydleli havíři na konci 19. století. Tehdejší jednotný vzhled už není moc patrný, ale různě opravené domy stále slouží k bydlení a tvoří pravidelnou pouliční linii.

K památkám patří i kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, což je novorenesanční stavba z roku 1888. Středně velký chrám dominuje centrální části města, kde stojí také radnice a bohatě zdobené starší domy. V Lomu lze také najít památník a hroby obětí katastrofy na dole Koh-i-noor v roce 1946 a rovněž památkově chráněný dělnický dům, vybudovaný dělnickým stavebním družstvem po první světové válce. Ve městě je i morový sloup, památník obětem koncentračních táborů a kaple Nejsvětější Trojice.

Lom proslul jako významné centrum těžby uhlí, i když historie osady spadá až do 12. století. Původně zemědělská obec se postupně přeorientovala na rudné dolování a nakonec na těžbu hnědého uhlí. V okolí městečka vznikaly doly, což v minulém století ohrozilo budoucnost samotného Lomu, který čelil plánům na demolici kvůli rozšiřování šachet. K tomu nakonec nedošlo díky ochrannému pilíři a omezení dolování. Záchrana města umožnila jeho rozvoj a budování nových rodinných domů.

Na místní historii spojenou nejen s těžbou uhlí upozorňují pamětní desky na starých budovách. Na deskách se například píše, jaký živnostník v konkrétním domě bydlel a čím byl pro Lom důležitý. Součástí tohoto mapovaní je třeba Hostinec U císaře rakouského, Živnostenská záložna, Dům obchodníka Václava Plívy, Dům mistra hrnčířského či Dům vinných a pivních sklepů. Svou ceduli mají i hornické kolonie Johannská, Mariánská a Červená osada.

Důlní historií Lomu provede návštěvníky naučná stezka s názvem Zaniklá důlní díla Lomu a Loučné. Informuje mimo jiné o již neexistujících šachtách Důl Anna, Důl Theodor či Důl Moritz. Jedno ze zastavení je u tzv. Krawatovy jeskyně, štole po rudném dobývání. K jeskyni se údajně váže místní báchorka o sedláku Krawatovi, což měl být předobraz čaroděje Krabata. Toho lidé znají hlavně z animovaného filmu Čarodějův učeň.

O městě Lom
Lom má 3 700 obyvatel. Město leží v Ústeckém kraji na úpatí Krušných hor na rozhraní okresů Most a Teplice. Historie Lomu sahá až do 12. století. Město proslulo hlavně těžbou hnědého uhlí a hornickými koloniemi. Kvůli dolování hrozil Lomu zánik, ale po útlumu šachet se mohl dál rozvíjet. Součástí města je místní část Loučná.