Horní Jiřetín plánuje stěhování své radnice. Z odlehlejší městské vily na vršku v ulici Potoční se má přemístit na dostupnější náměstí 1. máje, kde je i zastávka autobusu. Zastupitelstvo už pro úřad schválilo koupi soukromé budovy a přilehlých pozemků za 12,5 milionu korun. Záměr je součástí chystané obnovy náměstí a rozvoje spodní části města, kde se počítá také s výstavbou obecního zahradnického centra.

Termín stěhování městského úřadu ještě není znám. Podle starosty Vladimíra Buřta by to mohlo až v příštím roce, zatím se vyřizují formality. „Čas nás netlačí,“ sdělil starosta.

Historické náměstí, kde má být opět centrum města, začalo upadat v polovině minulého století. V roce 1944 ho nejprve poškodilo bombardování, po kterém se nevrátilo do původního stavu, a zbylou zástavbu znehodnotila v 50. letech důlní trať. Z náměstí zůstalo jen torzo, jehož základ tvoří komplex budov s restaurací U Karbanů, kam lze přemístit radnici. Záměr řeší také okolní prostranství. Od roku 2015 má město studii na revitalizaci náměstí, kde už koupilo centrální pozemek a stalo se dominantním vlastníkem nemovitostí.

„Radnice tam bude dostupná. Nyní nás hodně lidí hledá, což je problém hlavně pro seniory, lidi bez auta a nebo v zimě,“ sdělil místostarosta Jiří Beneš. Vybraná budova je podle vedení města ve výborném stavu, což má usnadnit přemístění a zprovoznění nového sídla úřadu a samosprávy. Kdy se budou prostory pro město uvolňovat, ukáže další jednání. „V současné době je restaurace stále v provozu,“ řekl její provozovatel Petr Hrabák.

Současnou budovu radnice chce město po přesunu administrativy co nejdříve pronajmout. Ve vile s velkou zahradou nad potokem by mohlo být například rehabilitační centrum. „Budeme se snažit najít co nejvhodnější využití,“ řekl místostarosta.

Zahradní centrum

Druhý záměrem je ve spodní části Horního Jiřetína zřídit na vykoupených pozemcích u vjezdu do města radniční Garden centrum se zahradnictvím, skleníkem, prodejnou rostlin a parčíkem se zázemím pro posezení a společenské akce. Areál by vodou i substrátem zásobovala blízká městská čistička.

Zahradnické centrum, které má respektovat původní mokřadní porosty, by navázalo na tradici podkrušnohorského sadařství a kultivace krajiny spojovanou se zámkem Jezeří, u kterého šlechtický rod Lobkowiczů v roce 1836 založil anglický park navazující na místní okrasné školky a arboretum s palouky a rybníky.

„Musíme opět využít všechny možnosti, aby se tu lidé cítili dobře a měli radost ze života,“ uvedla zastupitelka a kastelánka zámku Hana Krejčová. Cena městského Garden centra se odhaduje na 20 milionů korun, ale může klesnout až na polovinu, pokud se venkovní část zvládne svépomocí. Studie je dokončena a připravuje se projekt.

Přesuny radnic nejsou časté. Před rokem přestěhovala svůj úřad obec Lužice u Mostu, která využila bývalou základní školu zrušenou v 70. letech. Na rekonstrukci si půjčila od banky 5 milionů korun, které splácí. Opuštěné sídlo obecního úřadu se prodává.

Před 2. světovou válkou se stěhovala radnice v Litvínově, kde pro ni vznikla nová budova v centru města. Vyklizená úřední budova z roku 1770 známá jako Radniční sklípek je nyní na prodej, město rozhodlo o dražbě.

Proslulá renesanční radnice v Mostě se zbourala v roce 1882 kvůli novostavbě krajského soudu a věznice. Nová radnice je z roku 1977, kdy se do ní úředníci přestěhovali z dvojdomu na 1. náměstí ve starém městě, které zaniklo kvůli těžbě uhlí.