U největší parkové atrakce v regionu, která stojí 34 milionů korun a slavnostně se otevře 28. června, je už upravená zeleň a přibyla další novinka. Na betonovém plácku u hlavní přístupové cesty do centra nechalo město umístit první mostecké bezpečnostní cykloboxy pro krátkodobou úschovu osmi jízdních kol.
Kóje mají elektronický zámek a dotykový displej pro ovládání dveří a vkládání jednorázového kódu, který si cyklista zvolí sám před každým použitím skříně. „Očekáváme, že k 3D bludišti a vyhlídkové věži bude dost lidí jezdit na kole, a proto jsme připraveni přidat k cykloboxům ještě klasické stojany na kola,“ řekl náměstek primátora Marek Hrvol. Podobné cykloboxy město zajistilo i pro rekreační lokality Matylda a Benedikt, dohromady stály 1,5 milionu korun.
Na Šibeníku se v rámci nového zábavního areálu otevře i dětské hřiště, které bude volně přístupné, a zázemí pro posezení a prodej drobného občerstvení. Hlídané 3D bludiště, které pojme najednou až 250 návštěvníků, bude sloužit od jara do podzimu a je součástí revitalizace parků v Mostě.
Nyní se připravuje také zadání pro architektonickou soutěž na rekonstrukci zchátralého parku Střed u sportovní haly. Na víkendové diskuzi v parku představili investoři hlavní vizi. Kdysi oblíbený park má být po změně reprezentativní a měl by si zachovat něco ze své původní atmosféry. „Počítáme s instalací vodních prvků v udržitelné podobě. Pravděpodobně nelze očekávat velké nádrže s vodou, ale funkční a uživatelsky příjemnou formu vodních prvků. Budoucí podobu parku určí vítězný návrh architektonické soutěže, který bude znám na začátku roku 2020,“ řekl primátor Jan Paparega.
Počítá se také s vytvořením funkce správce lokality se stálou 24hodinovou službou, pěšími hlídkami, kamerami a městským mobiliářem v provedení antivandal. Na přípravě se proto podílejí i městská policie a městské technické služby, které řeší budoucí údržbu.
Plány s Pilařským rybníkem
V Litvínově se loni v září zastupitelstvo nedohodlo na způsobu revitalizace parku v okolí Pilařského rybníka, který je už 13 let vypuštěný. Záměr na vyhlášení krajinářsko-architektonické soutěže, která by zahrnula rozsáhlé úpravy parku až za 70 milionů korun včetně napuštění koryta, nezískal většinu hlasů a neprošly ani levnější varianty s parkem bez vody či jen s vodními prvky. Radnice přesto nedávno prověřila přítok z Bílého potoka a odtok a vyčištěné koryto chce zatím zkušebně napustit vodou kvůli suchu.
Nové rozhodování o případných úpravách okolního prostranství je zatím v nedohlednu. „Ale můžeme k tomu směřovat,“ sdělila starostka Kamila Bláhová. O rybníku a budoucnosti celého areálu by se mělo ještě v tomto měsíci diskutovat na zastupitelstvu, které má mandát od října a o lokalitě dosud nejednalo. Vyjádřit se k ní ale musí, protože od loňska platí akční plán rozvoje města na rok 2019, který obsahuje revitalizaci Pilařského rybníka.