Vstupenky na lednové reprezentační plesy měst Mostu a Litvínova neshánějte. Taneční veselice nebudou. Radnice musejí snižovat výdaje, aby měly peníze na běžný provoz a neochromily správu měst.

„Jako oběť úsporám padl i ples města v roce 2011,“ řekl mostecký primátor Vlastimil Vozka (SMM). Ples by stál přes šest set tisíc korun. „I takové částky musíme ušetřit,“ dodal primátor. Show, která se minule konala v celém Repre, se původně měla smrsknout do jednoho sálu a mělo se najmout méně umělců, aby byly náklady co nejnižší. Jenže nakonec sešlo i z úsporné varianty.

Také vedení Litvínova v návrhu městského rozpočtu s plesem nepočítá. „Teď na to prostě nemáme,“ řekla místostarosta Erika Sedláčková (KSČM). Úsporný ples bez celebrit je v plánu až v roce 2012, náklady má snížit zapojení místních uměleckých talentů.

Zastupitelé schválí rozpočty do Vánoc. Podle Vozky Most zachová dvě největší veselice: Den Edwarda Kelleyho na Hněvíně a Mosteckou slavnost u kostela.

První návrh běžného mosteckého rozpočtu, který nezahrnuje investice, byl v mínusu o 150 milionů korun. Radní plán osekali během tří měsíců tak, že město může skončit za rok v provozním plusu. Největší díru v běžném rozpočtu, se kterou se město muselo vyrovnat, způsobil stát. Zkrátil příspěvek na úřední činnost, kterou město dělá za něj, například řidičské a občanské průkazy, pasy a matrika. „Oproti loňskému roku dostaneme o deset milionů korun méně,“ řekl náměstek primátora Luboš Pitín (SMM).

Radním se přenášení finančního břemene na město nelíbí. Stát podle nich počítá s tím, že město důležité služby nezruší, protože jinak by se lidé bouřili a kritizovali město, ne stát. „Do budoucna to může vést k tomu, že se města začnou spojovat a vytvoří virtuální okresy, aby snáze prováděly výkony státní správy,“ sdělil Vozka. Snížení příspěvku označil za ránu na poslední chvíli.

Město musí v rámci úspor omezit údržbu některých zařízení. Nezahájí také rekonstrukci děravého silničního obchvatu Žatecká za 40 milionů. Uvažuje, že ze čtyř jízdních pruhů udělá dvouproudovou silnici.

Počet strážníků se nesníží. Špatně by na tom neměly být ani školy a školky, kde se navíc chystá zateplování a výměna oken, a sociálně orientované organizace zapojené do komunitního plánování.

Objem mezd úředníků má zůstat ve stejné výši jako letos. Radnice podle Vozky nebude zvyšovat stavy. Spoléhá na modernizaci informačního systému, které více propojí jednotlivé úřední agendy.

Celý rok bude město sledovat vývoj daňových příjmů. Pokud tok peněz do městské kasy oslabí, zavede radnice další úsporná opatření. „Může se stát, že příští roky budou složitější,“ sdělil Vozka. Připustil, že pak se volební program plnil obtížněji. Věří ale, že případné problémy radní vyřeší.

Naději vidí v dalších úsporách. Zhruba 900 tisíc korun má v roce 2011 ušetřit radnice na elektřině, kterou chce kupovat od Centropol Energy. Smlouvy s ní mají uzavřít i městská policie a školy. Celkové úspory (až 15%) mají činit miliony korun. Do konce září příštího roku bude město kupovat silovou elektřinu pomocí elektronické aukce. To má přinést další úspory. Město pak nebude muset navyšovat rozpočet například školám, protože jinak by muselo reagovat na očekávané zvýšení cen elektřiny a tepla. „Nový způsob nákupu elektřiny by mohl minimálně vyrovnat růst ceny tepla a elektřiny,“ sdělil Pitín.

Radní ušetří i tím, že nedají 40 milionů do zateplení radnice, protože dotace z programu Zelená úsporám by byla podle nich nevýhodná. Vymění se jen děravá okna v celé budově, což bude stát 13 milionů.

Radnice vyvěsila návrh městského rozpočtu na příští rok k veřejnému posouzení na úřední desku. Město očekává příjmy ve výši 1,132 miliardy korun, běžné výdaje ve výši 1,117 miliardy korun a investiční výdaje ve výši 413,6 milionu korun. Rozpočet je se zapojením investic sestaven jako schodkový. "Schodek je navržen ve výši 398,852 milionu korun a bude uhrazen z prostředků minulých let a z přijatého úvěru,“ informuje radnice.

Například do větších rekonstrukcí silnic a chodníků chce město investovat 1,2 milionu korun, do výstavby parkovišť přes osm milionů a do dětských hřišť 2,5 milionu korun. Město si také nechává 23milionovou rezervu na sanaci a rekultivaci uzavřené skládky Střimice.

Téměř sedmdesát procent z celkového objemu investic tvoří rozdělané akce, například rekonstrukce sportovní haly, které přecházejí do příštího roku a jsou hrazené zejména z úvěrů (jedná se o 206 milionů korun).

Rozpočet bude schvalovat zastupitelstvo 16. prosince. Veřejnost může do té doby podat k návrhu písemné připomínky u vedoucí finančního odboru v hlavní budově radnice. Tam lze prolistovat celý dokument. K návrhu rozpočtu se Mostečané mohou vyjadřovat i na zasedání zastupitelstva.