Nová plavecká hala, nové autobusové nádraží a nový most v ulici Podkrušnohorská. To vše chce litvínovská radnice začít stavět v příštím roce. Budou to největší městské investice za posledních třicet let a navíc realizované souběžně. Z městské kasy postupně odčerpají stovky milionů korun.

Práce na každé stavbě mohou trvat rok nebo rok a půl. Náklady hodlá Litvínov pokrýt s pomocí úvěrů a dotací. O podrobnostech včetně rozsáhlých dopravních omezeních během výstavby stále jednají i týmy sestavující městský rozpočet. „Nyní jsme v nejintenzivnější fázi přípravy všech tří projektů,“ sdělila Deníku starostka Kamila Bláhová.

Zatím to vypadá tak, že se nejprve zahájí stavba dopravního terminálu v místě starého autobusového nádraží a pak výstavba plavecké haly a mostu. Město ještě potřebuje získat stavební povolení a vybrat ve výběrových řízeních dodavatele. Až úřady schválí plán uzavírek a objízdných tras, radnice seznámí veřejnost s dočasnými změnami v dopravě. „Se zahájením staveb nechceme otálet,“ řekl místostarosta Karel Rosenbaum.

Z hlediska financí je město podle starostky na velké investice připravené. Použije úspory a má i odsouhlasené úvěry. Zastupitelstvo v červnu schválilo uzavření smluv, které Litvínovu umožní do roku 2022 čerpat od banky půjčky v celkové výši až 500 milionů korun. Úvěry by pak město splácelo do roku 2039, což si podle ekonomické analýzy může dovolit, protože je na tom finančně dobře. Všechny peníze na investice neutratí za jeden rok, protože některé transakce přejdou do dalšího rozpočtového období. Kromě tří strategických staveb se chystají menší investice za zhruba 80 milionů.

Na dopravní terminál, jenž má stát kolem 115 milionů, by měl Litvínov dostat 42 milionů od Evropské unie a 25 milionů od Ústeckého kraje. Potvrdit se to má v polovině příštího roku a pak by začala výstavba, která potrvá asi rok.

Návrh přestupního terminálu Citadela v Litvínově

Návrh přestupního terminálu Citadela v Litvínově  Zdroj: Město Litvínov

Město ale shání dotace i na ostatní akce. „Chceme zajistit co nejvíce externích zdrojů,“ uvedla starostka.

Starý most v ulici Podkrušnohorská, který se klene přes silnici Litvínov – Meziboří, se zbourá a nahradí se novým, jehož podoba vzešla z architektonické soutěže. Vše bude stát zhruba 115 milionů. Pokud vše půjde hladce, práce by měly začít na podzim 2020 a skončit za rok a půl. Zhruba stejně dlouho má trvat výstavba nové plavecké haly na letním koupališti u Koldomu, které se promění ve staveniště po letní sezóně 2020. Náklady na halu se odhadují na 280 milionů korun včetně stavby parkoviště a úprav okolí.

Rozpočet na příští rok připravuje i Most, kde by měla začít rekonstrukce kulturního domu Repre odhadovaná až na 500 milionů korun. Dnes ve 14 hodin bude kvůli tomu ve velkém zasedacím sále radnice prezentace projektové dokumentace pro zastupitele.

Most, který v letošním prvním pololetí hospodařil s přebytkem 152 milionů korun a šetří na další velké investice, chce 25. září vyhlásit architektonicko – krajinářskou soutěž na obnovu parku Střed u sportovní haly. „Soutěžní návrhy by měly respektovat finanční limit 60 milionů korun na celkovou rekonstrukci parku,“ sdělila mluvčí radnice Klára Vydrová.

Soutěžní návrhy radnice obdrží v únoru 2020 a v březnu zveřejní výsledky. Práce v parku by začaly v roce 2021 a dopředu se počítá s tím, že údržba nové klidové zóny by stála ročně nejméně 1 milion korun.