Litvínov zakázal vyhláškou herny ve městě. Podle kritických zastupitelů, kterým se nelíbí, že město přijde o milionové příjmy z hazardu, se problémy spojené s automaty přesunou do jiných měst, kde radnice tak přísné nejsou. Pesimistická předpověď zní: litvínovští gambleři začnou jezdit do Lomu, Horního Jiřetína nebo Mostu. „Pak nám budou zpátky do Litvínova jezdit opilí v autech,“ prohlásil litvínovský zastupitel Robert Kysela (SNK ED).

Okolí Litvínova ale zůstává v klidu. „Nevím, kdo by sem jezdil a kde by hrál. Lom není sociálně vyloučenou lokalitou s hernami,“ řekl lomský radní Bronislav Schwarz (Severočeši.cz). Jako ředitel mostecké městské policie se domnívá, že litvínovská vyhláška nezhorší ani bezpečnostní situaci v Mostě. Strážníci místní herny kontrolují i s finančním odborem. Pokud se objeví v herně například mladiství nebo dospělý výtržník z Litvínova, mostečtí strážníci budou postupovat stejně, jako kdyby byl z kteréhokoliv jiného města. Most reguluje hazard novou vyhláškou, podle které musí provozovatelé v lednu odstranit z heren reklamu lákající k návštěvě.

Horní Jiřetín má jednu hernu poblíž zastávky MHD na cestě do Litvínova. „Moc tomu nevěřím, že se do herny budou stahovat gambleři z Litvínova. A pokud ano, je tam rázný majitel, který si určitě dokáže udělat pořádek,“ sdělil starosta Branko Glavica (SNK). Podle něj není dobré všechno zakazovat.

O totálním zákazu automatů a heren zatím neuvažuje ani vedení Meziboří. Podle starosty Petra Červenky (ČSSD) je kontrolovaná regulace lepší než bujení nelegálního hazardu, k němuž by se závislí hráči uchylovali. Zda litvínovská vyhláška negativně ovlivní život v Meziboří, nedokáže odhadnout. „Budu to moci posoudit až po nějaké době,“ uvedl. Pokud začnou problémy, nevylučuje, že Meziboří hazard vyhláškou potlačí.

Čtyřem desítkám automatů v Litvínově končí letos povolení od městského úřadu. Od ledna už úřad žádné nepovolí. Videoloterijním terminálům (VLT), ruletám a jiným zařízením ve městě, kterých se nová vyhláška týká, je podle radnice 260. Jejich provoz bude končit do roku 2014 postupně podle délky povolení, která provozovatelé získali od ministerstva financí.

„Negativ spojených s provozováním hracích zařízení je tolik, že vedení města přistoupilo k jejich zrušení bez výjimky,“ sdělil Milan Šťovíček, starosta Litvínova. Věří, že rozhodnutí zastupitelů je krok správným směrem a že inspiruje i ostatní města a obce. "Z okolních i ze vzdálenějších měst a obcí mám signály, že si z rozhodnutí Litvínova vezmou příklad a vynasnaží se prosadit Nulovou toleranci vůči hazardu také u nich,“ dodal starosta.