Vedení Mostu, Chomutova a Jirkova se obávalo, že by do nich developeři za státní dotace sestěhovali problémové lidi z celého Česka.

Stavbu vstupních bytů podporují ministerstva sociálních věcí a místního rozvoje. V zásadě malometrážní byty mají být k dispozici mladým lidem, kteří vyrostli v ústavech, navrátilcům z věznic a dalším sociálně vyloučeným skupinám. Vzniknout mohou novostavbou, ale finanční dotace je jen o málo vyšší než v případě přestavby staršího bytu. Právě na severozápadě Čech je relativně dost starých panelákových bytů, jejichž tržní cena zhruba odpovídá 5500 korunám za metr čtvereční, které ministerstva nabízejí.

"Oslovila nás například společnost Balte Real, která chtěla v Mostě budovat byty pro Romy z takzvaných vyloučených lokalit, lidi z azylových zařízení nebo výkonu trestu," citoval list náměstkyni mosteckého primátora Hanu Jeníčkovou.

Město ale nabídku odmítlo i proto, že developerská společnost vznikla až letos v lednu a nemá žádné reference. Je tedy možné, že se jejím prostřednictvím někdo pokouší zbavit svých problémových nájemníků, což se stalo v minulosti i na litvínovském sídlišti Janov. "Vzhledem k tomu, že máme dost svých problémových obyvatel, nechtěli jsme sem ještě nechat dovážet další,“ dodala Jeníčková.

Podobnou nabídku dostaly i radnice v Chomutově a Jirkově, ale zamítly ji. Startovací byty chtějí raději stavět ve vlastní režii. "K zřízení takových bytů využijeme společnost Chomutovská bytová. Nyní zjišťujeme, zda by měly být v jedné lokalitě nebo různě po městě. Nechceme ale, aby vzniklo nějaké ghetto,“ uvedl náměstek chomutovského primátora Martin Klouda.