Vyrvané dopisy a noviny ze schránek, obtěžování při cestách do obchodů, pobíhání bez šatů před domy a zdraví nebezpečné smetiště na vlastní zahradě. Neúnosné chování jednoho z obyvatel Dukelské ulice dohnalo sousedy z okolních domků k sepsání petice adresované magistrátu. V dokumentu žádají, aby byl muž prohlášen za nesvéprávného a hospitalizován ve specializovaném zařízení. „Nemyslíme to zle, chceme mu pomoci," říkají jednohlasně. Jiné východisko ze situace už podle nich není.

„Šel jsem do obchodu a on se ke mně připojil. Koupil jsem mu chleba a rohlíky, ale on začal s tím, že ještě potřebuje další věci. Nedal se zastavit," vypráví jednu ze svých zkušeností František Hanzlíček. Žije doslova jen pár metrů od přibližně padesátiletého muže, jemuž rozum káže dělat nepochopitelné věci.

„Každou chvíli nám něco vytáhne ze schránky. Výjimkou není ani jeho pobíhání bez šatů. Když jsme se sem nastěhovali, chodil nahý až k nám na pozemek," říká jedna ze sousedek. Jmenována být nechce. Bojí se, aby ji veřejnost nepovažovala za krutou saň, co se snaží bezbranného dostat do ústavu.

Přesně téhle škatulky se v ulici děsí všichni. „My to ale nemyslíme zle, chceme mu pomoci. Děláme to pro jeho dobro," uvádí další ze sousedek s tím, že psychicky nemocný muž má nohy plné bércových vředů.

V polovině dubna poslali na magistrát petici se zhruba stovkou podpisů. Na archy se zvěčnili i obyvatelé vedlejších ulic. „Podpisy se nám podařilo sesbírat během tří dnů, teď uvidíme, co bude dál."

Magistrát petici převzal a začal postupovat podle pravidel. „Víme, že na místě už xkrát zasahovala městská policie," říká zástupkyně primátora Hana Jeníčková. Soud před nedávnem ustanovil odbor sociálních věcí opatrovníkem uvedeného muže. „Pracovníci odboru tak řeší s lékaři možnost hospitalizovat tohoto muže bez jeho souhlasu. Dále tedy bude konat lékař. Záleží na jeho vyjádření," dodává Jeníčková.

Není to první kontakt sousedů s úřady. Už před několika měsíci si stěžovali na stoupající počet pobíhajících koček, které muž krmil. „Musím říct, že tehdy magistrát konal okamžitě a všechna zvířata odchytl," uvedla jedna ze sousedek. Teď tedy musí čekat, jak v záležitosti rozhodne lékař.