Most - Ústecký kraj chce městu Most darovat podmáčenou kulturní památku, budovu bývalého krematoria na mosteckém městském hřbitově. Vumělecky cenném objektu je Mezinárodní památník obětem 2.světové války. Vedení kraje a města se loni nedokázala dohodnout, kdo za něj ponese odpovědnost ve 21.století. Není jasné, kdo a kdy uhradí nutné opravy a kolik budou stát. Obudoucnosti budovy rozhodnou nová jednání.

Oprovoz památníku se chce starat Severočeský letecký archiv Most, občanské sdružení, které se zabývá historií a dokumentací války na Mostecku a shromažďuje fakta oválečných veteránech. Svůj projekt prosazuje sdružení už několik let. „Určitě by bylo lepší, kdyby památník přešel na město. Byla by mu vrácena jedna zvýznamných památek. My máme zájem zprovoznit vněm léta zavřenou expozici věnovanou právě období II. světové války,“ řekl včera Deníku člen sdružení Edvard Beneš. Cílem sdružení je například pomocí grantů rozšířit provoz expozice a zpřístupnit ji nejširší veřejnosti.

Mostecké zastupitelstvo jednalo obudově 20.prosince. Na návrh radních neměli zastupitelé dar od kraje schválit. Po napjaté diskuzi hlasování odložili. Radním vadí, že město má převzít budovu ve špatném technickém stavu. Argumentují itím, že má nadregionální charakter a proto má zůstat kraji. Radní nevylučují, že objekt město přijme, pokud kraj investuje do oprav. Provoz budovy by stál město ročně jeden milionkorun.

„Je potřeba ověci jednat. Musíme postupovat uvážlivě,“ řekl primátor Mostu Vlastimil Vozka(SMM).

Před osmi lety, po dokončení rekonstrukce, kdy budovu převzalo do správy krajské Oblastní muzeum vMostě, začala do suterénu pronikat podzemní voda. Východní stěna nebyla zúsporných důvodů odvoděna. Podle jedné zanalýz závada nedovoluje plné využití objektu a je příčinou ztráty významu památníku.

„Připadá mi trapné se dohadovat otom, kdo to zavinil,“ prohlásil na zastupitelstvu Vlastimil Balín (KSČM), který sPavlem Koudou (ČSSD) prosazuje důstojné řešenísporu.

Podle zastupitelů ODS, která ovládá krajskou samosprávu, je ostuda, že mostecká radnice dar kraje odmítá. „Budova je historickou součástí areálu mosteckého hřbitova a vždy do ní zatékalo,“ řekl mostecký zastupitel a krajský hejtman Jiří Šulc. Kraj už dříve zařadil objekt mezi svůj zbytný majetek, do něhož neinvestuje. Šulc pohrozil, že když město budovu nepřijme, může jí získat takřka kdokoliv.

Památník vznikl rekonstrukcí starého městského krematoria, které vletech 1923–1924 postavil Anton Svitil podle plánů vídeňského architekta Augusta Kirsteina. Klasicistní chrám je nejvýznamější stavba české individualistické moderny vMostě. Na vybudování památníku přispěli také váleční veteráni zNizozemí, Ruska a Itálie. Památník připomíná 12tisíc obětí války celkem čtrnácti národností a tisíce lidí, kteří prošli zdejšími lágry. Součástí památníku je expozice věnovaná období 2.světové války na Mostecku. Do seznamu nemovitých kulturních památek byl objekt zapsán včervnu roku1987.