Na jeho počátku byla oprávněná stížnost a obava, že invalidní Mostečanka nikdy v životě neuvidí zblízka rekreační jezero Matylda, které má sloužit všem.

„Na Matyldu mohou jen zdraví, na invalidy se nemyslí,“ povzdechne si 38letá Martina Žatecká.

Její pětašedesátiletá maminka velmi špatně chodí. Musí používat hůl a na relaxační procházky potřebuje doprovod. Urazit delší vzdálenost je pro ni utrpením. A tak je pro ni Matylda nedostupná. Nové parkoviště je totiž v horní části areálu, půl kilometru od jezera. Zajíždět k němu po přístupové silnici se nesmí. Chůzi pěšky z kopce k jezeru a zpáteční cestu do kopce by seniorka nezvládla.

Paní Martina je ze zákazu vjezdu nešťastná, protože Matylda je podle ní ideální lokalita k odpočinku a osvěžení: ve vedrech je tam vlhčí vzduch, do vody se vchází po betonovém molu se zábradlím, což druhé mostecké jezero Benedikt nemá, a není tam tak velká koncentrace lidí a hluk jako na koupalištích.

Maminku by k Matyldě ráda vozila autem, ale nechce riskovat pokutu. Uvedla, že telefonovala městské policii, kde jí řekli, že k jezeru skutečně zajet nesmí, a pokud to riskne, strážníci její přestupek nebudou moci tolerovat.

„Přitom invalidů, kteří by k Matyldě chtěli a nemůžou, je víc,“ sdělila Deníku.

Navrhuje, aby zdravotně postižení návštěvníci měli vyhrazeno několik stání blíž k jezeru, v místech, kde by auta nikomu nepřekážela. Nebo by uvítala alespoň takové opatření, aby mohla maminku odvézt k jezeru, vyložit ji tam, pak odjet na parkoviště a k mamince se vrátit pěšky.

Matyldu mají na starosti městské technické služby. Deník včera o případu informoval ředitele technických služeb a radního Jana Syrového, který je na dovolené. Bez zaváhání odpověděl, že příští týden začne problém řešit a zájemcům z řad invalidů vyjde vstříc. Kdo nemůže kvůli postižení dojít pěšky z parkoviště k jezeru, má žádat technické služby o povolení k vjezdu a zaparkování ve spodní části areálu. „Technické služby mohou udělit výjimku,“ uvedl Syrový.

Výjimku již mají provozovatelé občerstvení, aby nemuseli zboží nosit z parkoviště. SPZ svých aut mají v nájemní smlouvě, kterou ukazují při policejních kontrolách. „Policisté to tady kontrolují pravidelně a jsou důslední. Nesmí tu parkovat ani auta našich příbuzných,“ řekl prodejce u bruslařské dráhy. Zákaz vjezdu má podle něj smysl, protože u jezera tráví volno dost lidí a hlavně neposedných dětí.