„Letos u nás odmaturovalo čtyřicet studentů z oborů obchodník, kuchař a číšník. Jen tři studenti půjdou k maturitě v září,“ sdělil zástupce ředitele Střední školy gastronomie a služeb Jiří Kuneš.

První vlnu absolventů již v posledních dnech zaznamenal úřad práce.

Hlavní nápor ale mostecký úřad práce očekává až po prázdninách. Studenti si totiž chtějí užít poslední prázdniny.

Doba, kdy se absolventi mohou zaevidovat na úřadě práce, je libovolná. Studenti ale musí počítat s tím, že k poslednímu srpnu jim už končí třeba pojištění nebo pobírání přídavků. Někdo se proto může zaregistrovat hned v červnu, někdo v letních měsících, jiný až v září.

„Z pohledu absolventů je jedno, kdy se zaregistrují. Do konce srpna jsou pořád žáci školy, a tak jsou pojištění. Sociální a zdravotní pojištění mají nadále jako žáci do 31. srpna. Aby to navazovalo, měli by se zaevidovat na začátku září,“ sdělil Jaroslav Kunc z mosteckého úřadu práce, podle kterého pro prvotní návštěvu stačí občanský průkaz, další doklady si vyžádají již pracovnice. „Pokud mají s sebou i potvrzení o studiu, kdy byli studenti, tak je to dobré,“ dodal Kunc.

Absolventi, kteří nepokračují ve studiu na dalších školách, mají několik možností jak vyřešit svou aktuální situaci:
1. Mohou se evidovat na úřadu práce
2. Mohou si udělat takzvané poslední prázdniny
3. Mohou nastoupit do zaměstnání

„Absolventi si musí uvědomit, že pokud se zaregistrují už během prázdnin, budou muset docházet na sjednané schůzky a být dosažitelní pro případ, že bychom našli vhodné zaměstnání. Pokud tedy chtějí jet na dovolenou a užít si prázdniny, tak by se zatím hlásit neměli,“ vysvětlil Kunc.

Ti, co se na úřad nezaregistrují, a přesto mají o zaměstnání zájem, mohou například sledovat vývěsky v budově úřadu práce, před úřadem práce nebo na portálu ministerstva práce, tam se dá i zadat zasílání vytipování vhodných pracovních míst.

V současné době Úřad práce v Mostě nabízí svým klientům na dvě stě šedesát volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo spadá čtyřiatřicet uchazečů.