„Já když něco chci, tak prostě do toho jdu a snažím se udělat všechno pro to, aby to vyšlo,“ směje se výtvarnice při schůzce v Oblastním muzeu a galerii v Mostě, kde brzy představí dvacítku obrazů.

Absolventka mosteckého pedagogického lycea a vyšší odborné školy sociálně právní se malování či kreslení věnuje od malička. V dětství chodila do ZUŠ Moskevská, do třídy učitelky Jany Fabiánové, a i v dospělosti zůstává výtvarná tvorba jejím koníčkem.

Měla různá období. Dřív hodně kreslila komiksové postavičky a komiksový scénář o desítkách stran byl dokonce její maturitní prací. V ní popsala příběh anděla-ženy, která měla nehodu v nebi, spadla na zem a musela se naučit žít mezi lidmi. Autorka se pak jeden čas zabývala i kreslením portrétů tužkou a na zakázku podle fotografie zájemců. Už s tím ale přestala. „Uvědomila jsem si, že mě to nenaplňuje,“ vysvětluje.

Komiksový kalendář

Zažila i delší pauzu, kdy netvořila, a po ní se díky nové životní situaci vrátila ke kreslení komiksových postav, se kterými dělala kalendář. Potom ale přišel rok 2019, kdy povzbuzovaná rodinou přihlásila svůj projekt „Recyklovatelné designové BIO tašky“ do dotačního programu Podpora začínajících podnikatelů v Ústeckém kraji a získala grant.

Díky němu nakoupila veškerý materiál a pod vlastní designovou značkou Lilian Noel začala na kvalitní bavlněné tašky ručně malovat originální obrázky a prodávat je lidem přes založený e-shop. Spojila tak uměleckou zručnost se svým zájmem o ekologii a trvalou udržitelnost. Patřila k tomu osvěta, při které pořádala ve školní družině projektová odpoledne, kdy s dětmi malovala na textilní tašky, aby je darovaly blízkým, kteří pak nemuseli používat plastové.

Barvy na bázi akrylu vydrží na tašce i po vyprání, ale autorka doporučuje praní v ruce, aby si látka co nejdéle uchovala původní tvar. Výtvarnici se občas stane, že tašky své značky zahlédne mezi lidmi, což jí udělá radost. „Mnozí ani neví, že jsem je malovala já, protože většinou si je někdo objedná jako dárek pro někoho jiného. Vždycky se ale pousměji, protože je hezké vidět něco, co jsem dělala a co lidé používají,“ říká Mostečanka.

Výstava byla prioritou

Zákazníci prý obvykle chtějí mít na tašce svá domácí zvířata nebo kreslené postavičky, třeba Lol panenky. Výtvarnice maluje různé motivy na tašky pořád, ale v poslední době upřednostnila malování obrazů. Hlavním cílem byla výstava. „To pro mě byla priorita,“ dodává.

Většinu pláten namalovala loni, kdy rozvíjela objevenou abstrakci, která jí pomáhá odreagovat se od každodenních starostí. „U malování naprosto vypínám,“ svěřuje se Machová.

Největší obraz připravený pro výstavu začala dělat v září a dokončila ho v prosinci. Už také dostala nabídku vystavovat obrazy v Kadani ještě s jednou autorkou, ale to by mělo být až v roce 2026, takže má dost času namalovat něco dalšího nebo objevit nový směr.

Galerie Bunkr, vernisáž nové výstavy Leden na blátě, Li-ion na drátě.
Budou kytky v Mostě opylovat roboti? Bunkr přináší další palčivé téma

Reakce blízkých na její současná díla jsou prý velmi příznivé. Upozorňuje, že není akademická malířka a nedělá klasické umění. „Nepovažuji se za nějakého úžasného autora. Já jsem hlavně chtěla, aby z mých obrazů měli všichni pocit pozitivna. Obrazy na výstavách bývají často pochmurné, ale já chci být veselejší,“ říká.

Nejlépe se jí maluje dopoledne. Ateliér nemá, vše dělá v panelákovém bytě, kde má v obýváku svůj koutek se stolem a stojanem.

Její výstava s názvem Okruhy snů a jsoucnosti začne v Oblastním muzeu a galerie v Mostě vernisáží v úterý 24. ledna v 17 hodin. Obrazy budou k vidění do konce března.