Litvínovský hokejový klub poděkoval v pátek před prvním zápasem nové extraligové sezony třem svým legendám za vynikající reprezentaci. Na ledě se vedle sebe postavili Jiří Šlégr, Robert Reichel a Martin Ručinský. Právě na něj byla upřena největší pozornost. Čtyřiačtyřicetiletý útočník získal před pár měsíci titul s milovanou Chezou a řekl dost.

Už pěknou řádku let o tom přemýšlel, ale až teď to opravdu udělal. Napsal tečku za úžasnou kariérou. Během ní odehrál úctyhodných šestnáct sezon v NHL. I když se po ledových plochách arén nejslavnější hokejové ligy světa už přes sedm let neprohání, zámořští novináři, s nimiž se Mostecký deník spojil, na něj rozhodně nezapomněli.

„Martin byl vždy laskavý. Skvěle se s ním mluvilo po trénincích i po zápasech. Byl skutečný profesionál na ledě i mimo něj," říká na adresu legendárního Růči novinář Allan Kreda, jenž v současné době píše pro The New York Times. V době, kdy Ručinský působil v dresu newyorských Rangers, psal o NHL pro Bloomberg News. Nejvýrazněji se mu do paměti vryla „povýluková" sezona 2005/2006, kdy na Manhattanu působila doslova česká kolonie. „Byl to obzvláště zábavný ročník s ním, Jaromírem Jágrem, Martinem Strakou, Petrem Průchou a dalšími Čechy v jednom týmu. Od mančaftu se tehdy příliš nečekalo, ale on nakonec získal sto bodů. Vítěznou atmosféru tu pomáhali budovat právě takoví profesionálové, jakými byli Jágr, Straka nebo Ručinský," doplňuje Kreda.

Na stejné období si dobře pamatuje také Jim Cerny, jenž píše pro oficiální stránky Rangers. „Mezi Čechy panovala neuvěřitelná takzvaná chemie. Byli to skvělí hráči, skvělí lídři a skvělí chlapi. Bylo nesmírně působivé pozorovat, jak si tihle krajané byli blízcí. Byli ohromně kreativní. Nikdy nezapomenu, jak jim to šlapalo a Ručinský byl toho všeho součástí. V sezoně 2005/2006 si vedl skvěle, měl v průměru více než bod na zápas," míní Jim Cerny.

Martin Ručinský na něj udělal obrovský dojem. „Byl to prostě gentleman. Zdvořilý a inteligentní hráč na úrovni. Byl velmi chytrý. Skvěle nahrával. Uměl i skórovat, ale z mého pohledu byl lepší coby nahrávač," dodává Jim Cerny.