Bližší informace o zdravotním stavu malé pacientky primář dětského oddělení Jiří Biolek odmítl sdělit.

„Podávat jakékoliv zprávy o zdravotním stavu pacientů nelze, ani u dětí, které byly v babyboxu,“ vysvětlil včera Jiří Biolek.

Deník se včera pokusil zjistit, co dále s novorozencem bude. „To je otázka na sociální péči, kam poté půjde. Budeme to řešit ve spolupráci s nimi. Délku hospitalizace zatím nedokáži odhadnout, nyní musíme vyřešit všechny zdravotní problémy,“ řekl včera primář Biolek.

Úřady již o miminku vědí, nyní budou postupovat podle univerzální „kuchařky“. Případ dostane na stůl soud.

„Jakmile se dítě ocitne v babyboxu, tak nám to nemocnice hlásí. Máme nepřetržité služby pohotovosti. Poté dáme informaci k soudu, který zahájí několik řízení,“ uvedla vedoucí oddělení péče o dítě mosteckého magistrátu Eva Weissová. Soud novorozenci určí jméno, příjmení a datum narození.

„Další řízením se pak stanoví poručník. Dítě je považováno za osiřelé, tak musí mít poručníka jako zákonného zástupce, například kdyby nastala situace že by dítě muselo být podrobeno lékařskému zákroku. Dále předběžným opatřením soud svěří dítě do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, tedy do zdejšího kojeneckého ústavu,“ vysvětlila Eva Weissová.

Dítě musí být uznáno jako zdravé, poté se až může oprostit od hospitalizace. Miminko teprve pak půjde do kojeneckého ústavu a jelikož dítě bude právně volné, tak se budou hledat vhodní osvojitelé. Pokud by se matka dítěte rozhodla, že chce holčičku zpět, bude si muset pravděpodobně nechat udělat test DNA, který by určil, že se opravdu jedná o jejího potomka.