Cvičení s dětmi v šátku je poporodní cvičení pro maminky, které se chtějí rychleji dostat do formy a zároveň u sebe neustále mít svoje miminko. Pohyb se dětem líbí, je pro ně přirozený. Celých devět měsíců těhotenství se totiž hýbaly spolu s matkou. "Miminko v šátku či v nosítku se pohupuje a to ho uklidňuje. Maminky zároveň mohou cvičit pro svoji postavu s přirozenou zátěží," říká Dominika Nosková. V Litvínově je jediná, kdo se tomuto druhu cvičení věnuje.

Její lekce trvá zhruba pětačtyřicet minut a je rozdělená do tří částí. Nejprve je nutné se protáhnout a zahřát. Poté následuje taneční část, kterou mají nejradši právě děti. "Houpání je jim tak příjemné, že většinou usnou," říká s úsměvem Nosková. V taneční části se maminky učí sestavu a trénují ji. Na závěr je čeká posilování na míčích, kruhový trénink či posilování na čas. Nevynechají ani důležité protažení.

Kapacita prostoru je devět maminek a cvičitelka. Průměrně jich ale chodí kolem šesti. "Jsou to maminky, které dochází pravidelně. Kromě cvičení to vnímám jako možnost jít mezi lidi, setkat se a popovídat si. Panuje mezi námi přátelská atmosféra, kdy se často smějeme," pochvaluje si Nosková. Její slova potvrzují tváře rozesmátých maminek, které si cvičení viditelně užívají.

Cvičení probíhá jednou týdně a je vhodné pro všechny maminky po šestinedělí, které se cítí dobře. Po císařském řezu se doporučuje začít až po třech měsících. Pokud takové ženy začnou se cvičením dříve, vynechávají cviky na břicho. Děti mohou začít také hned po šestinedělí. Čím menší miminko, tím lépe - zpočátku aspoň není zátěž tak vysoká. Cvičit se s dětmi může až do tří let, což je zhruba věk, do kdy jsou děti nošené. Jde jen o to, aby je maminka unesla.

Existují dva druhy šátků, na cvičení se mohou používat oba. Elastický šátek je vhodnější pro novorozeňata a lehčí děti, je totiž určený jen do devíti kilo váhy. Pevný šátek je vhodný na celé nosící období, vazba je pevnější a bez problémů unese i těžší děti. Pro vázání existují určitá pravidla. "Miminko musí být v ergonomické poloze a mít zakulacená zádíčka. Šátek se váže tak, aby mělo dítě roztažené nožičky do písmene M, kolínka musí být umístěna výše než zadeček. To je správné postavení pro kyčle a páteř," vysvětluje Nosková.

Ta vyzdvihuje funkci šátku i při běžném životě. Při používání šátku má maminka volné ruce, může se tedy věnovat běžným domácím pracím a mít miminko stále u sebe. Miminko se cítí v bezpečí a je klidnější. Nošení je také výhodné pro vytváření citové vazby. Šátky a nosítka mohou v běžném provozu i plně nahradit kočárek.

Dětské centrum se nachází v Ruské ulici poblíž základní školy. Mimo jiné zde probíhá cvičení pro těhotné, novorozenecké masáže, dětský klubík a dětské cvičení.

Cvičitelka Dominika Nosková s dcerkou.Zdroj: DENÍK/Alena Herzánová