Nikdo jiný v celém kraji si studium za 360 tisíc korun z veřejných peněz nedovolil. O rafinované transakci hájené jako potřebné vzdělávání a kryté číselným kódem zpočátku nikdo nevěděl. Jen pár nešťastných zmanipulovaných úředníků, kteří ze strachu mlčeli, aby je neumlčeli. Šokující je, že oba tvrdí: vše je v pořádku. Aféru přebere policie. Po rozkolu v Severočeších.cz se otřásá i mocenská struktura radnice.

„Je to k poblití pane redaktore," říká mi člověk pracující na magistrátu. Vlastně neříká. Píše mi to v soukromém e-mailu. Komunikujeme tak už pár dní. Nechce se setkat, nechce telefonovat. Chce zůstat v naprosté anonymitě, jeho jméno ale znám. Bojí se o místo, bojí se perzekucí.„Situace na úřadě je hrozná a tajemnice by zničila každého, kdo je proti ní, i když dnes je to již většina zaměstnanců."

Tak hluboko klesla sebedůvěra v nejvlivnější veřejné instituci, která má lidem sloužit jako švýcarské hodinky.

Situace je podle některých úředníků a radních nadále neúnosná, protože znemožňuje konstruktivní spolupráci a další práci vůbec.

Zklamání

Přestože riskují, hrstka statečných pomáhala Mosteckému deníku rozkrýt nekalé praktiky na radnici. Dva šéfové se tam jakoby vymkli kontrole. Primátor Vlastimil Vozka a tajemnice Jaroslava Boudová studovali za peníze města, bez vědomí jeho orgánů a v rozporu se směrnicemi, manažerský program MBA, který je vhodný pro svět byznysu, kde obvykle znamená kariérní postup a větší výplatu.

Každý z nich si zajistil z rozpočtu 180 tisíc korun na školné a zvýšil svou konkurenceschopnost na trhu práce, až si ji bude někdy hledat. Boudová, která má dlouhodobé spory s radními, už oznámila, že do dubna podá na post tajemnice písemnou rezignaci.

O tom, zda to udělá, ale někteří pochybují.

Z rozhovorů s různými lidmi, a bylo jich během dvoutýdenního pátrání nespočet, vyplynulo, že se oba zachovali minimálně nemorálně, protože ostatním studujícím zaměstnancům úřad školné neproplácí. Padala ale i ostřejší slova: korupce, podvod, lakomství, obohacení, zpronevěra, zneužívání pravomoci…

Pikantní také je, že pro veřejnou správu je určen studijní program MPA, ne MBA.

„Celé je to absurdní. Našeho pana primátora měli skoro všichni rádi, nyní si to pohnojil, že do poslední chvíle paní Boudovou bránil a brání. On sám je nyní poslanec za Babiše, kterej vykřikuje v jednom kuse, jak se ve státě krade, jak se vyvádějí peníze, jak se tuneluje, a poslanec za jeho hnutí, Vozka, má sám máslo na hlavě," tvrdí zklamaný zaměstnanec magistrátu.

Málo času

Primátor během deseti dnů neodpověděl na otázky poslané e-mailem. Ptám se ho ve čtvrtek v sále zastupitelstva před zahájením jednání. Potvrzuje účast na MBA za peníze města. Stejně jako magistra Boudová na tom nevidí nic špatného. „Neporušili jsme žádné předpisy," říká inženýr Vozka. Zdůrazňuje, že MBA je vzdělávání, ne soukromé studium a že s tím počítal rozpočet. Na víc dotazů není čas, za chvíli začne zasedání městského parlamentu.

Na svém místě, vedle šéfa strážníků Bronislava Schwarze, sedí i tajemnice. Na dodatečné otázky také nemá čas. Říká, že mám ještě čekat. Naznačuje, že se něco stane. V sále se všichni tváří, jakoby se nic nedělo. Přitom pár hodin předtím schválila městská rada podání trestního oznámení na Boudovou kvůli podezření, že porušuje povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek.

V sále se šušká, že má dorazit senátorka Alena Dernerová, která má Boudovou hájit. Dernerová ale nepřijde.

Studium MBA je už zaplaceno. Podle dostupných informací závěrečné práce měly být odevzdány do konce února, zbývá poslední pohovor a obhajoba závěrečné práce. Pak by se měl titul MBA objevit na vizitkách za jejich příjmením.