Města nyní hromadně využívají možnosti, kterou jim dává zákon. Zpoplatňují videoterminály, za jeden chtějí dvacet tisíc korun za rok.
V ideálním případě by do městských rozpočtů přitekly miliony korun z hazardu, za které by se třeba zalepily díry v chodnících.

Ovšem je jasné, že majitelé heren ze sebe nechtějí dělat otřásajícího se oslíčka. Kdo má pět videoterminálů, musí najednou vytáhnout sto tisíc korun za rok.

Například v Kadani mají asi sto takovýchto přístrojů. Pokud všichni provozovatelé zaplatí, dostane město dva miliony korun za rok. Ale to není jisté. „Budou s tím problémy, jako všude. Doufám, že se nám podaří zvládnout ty všelijaké právní kličky, které vlastníci heren používají,“ věří Jiří Kulhánek, starosta Kadaně. Ta bude schvalovat vyhlášku za týden.

„Kličky“ podnikatelů v hazardu už znají v Chomutově. Tam schválili vyhlášku jako první, za automaty se platí od 1. července.
Splatnost je ale až patnáct dní po čtvrtletí, takže přesná čísla v Chomutově zatím nemají, peníze očekávají k 15. říjnu.

Hlavně neplatit

Už teď se ale někteří z poplatků chtěli vyvléknout. „Provozovatelé hledají způsoby, jak se platbě vyhnout. Nejprve tvrdili, že zákon nedefinuje pojem jiné technické herní zařízení povolené ministerstvem financí,“ popisuje mluvčí města Šárka Schönová.

Poté přihlásili pouze jedno „zařízení“, přestože videoterminálů měli víc. Pravděpodobně tak sázeli na výklad slova zařízení v jednotném pádě. Oba „triky“ jim ministerstvo zarazilo vydáním závazného výkladu.

V Chomutově nyní čekají, kolik videoterminálů jejich majitelé přihlásí. Pak čísla porovnají s údaji z ministerstva financí. „Tomu, kdo by nezaplatil poplatek včas, může být navýšen až na trojnásobek,“ varuje Schönová.

Vyhlášky platí nebo budou brzy platit ve všech větších městech na Chomutovsku. Jejich vedení se shodují na jednom – videoterminály chceme regulovat, ale k tomu je potřeba nový zákon. Zpoplatnění je jen takovým štípnutím.