Žáci a učitelé se tímto happeningem přidali k celostátnímu festivalu ZUŠ Open 2022, který ve veřejném prostoru upozorňuje na důležitost uměleckého vzdělávání dětí. A když program sledovaný cestujícími i rodiči dětí gradoval, na nádraží se objevili proslulá česká operní pěvkyně Magdalena Kožená a šéf České filharmonie David Mareček, kteří vzdali mladým umělcům hold. „Jsou to velké poklady,“ řekla o základních uměleckých školách v ČR světoznámá pěvkyně, jejíž nadační fond ZUŠ Open spolupořádá.

Jezero Most má připomínat španělskou Ibizu. Festival pojme patnáct tisíc lidí.
The Most Fest u jezera? Oslovení lidé se shodli: Most potřebuje kulturu jako sůl

Kožená a Mareček přijeli do Mostu zvláštním vlakem Švestkové dráhy a pak spěchali pozdravit mladé umělce do Teplic. Nadační fond Magdaleny Kožené dlouhodobě zviditelňuje jedinečnost základního uměleckého vzdělávání v ČR, jehož tradice a hustá síť škol nemá v Evropě obdobu.

Co je to ZUŠ Open
Celostátní happening základních uměleckých škol ve veřejném prostoru. Jsou to dny oslav, radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání. Základní umělecké školy představují během festivalu to nejlepší ze své činnosti. Program pro širokou veřejnost napříč hudebními obory i žánry je po celé České republice zdarma. V rámci festivalu se představuje i stipendijní program MenART pro nadané žáky.