Nelíbí se jim zrušení služebny státní policie a rádi by vulicích viděli městské strážníky. Řekli to na společném setkání se zástupci státní a městské policie.
„Po obou stranách Osecké ulici jezdí kolony automobilů a občané musí chodit až u zdi. Bylo by zapotřebí, aby zde stály hlídky dopravních policistů. Dlouho jsme tady však žádné neviděli,“ postěžovala si Libuše Hakszerová.
Další diskutující požadovali vybudovat na komunikacích zpomalovací retardéry a upozornili na údajné zloděje. „V ulici zastaví dvě auta, vystoupí znich několik mladíků, něco si předají a zase odjedou. Domnívám se, že jde o věci z krádeží,“ řekl starší muž.
Vedoucí obvodního oddělení litvínovské policie Roman Visinger tvrdil, že policisté dělají, co je vjejich silách. Při počtu pouhých 33 uniformovaných mužů na 31 tisíc obyvatel zLitvínova a Lomu je však nemožné, aby stáli vkaždé ulici. „Jestli někdo zvás tvrdí, že policistu nevidí, tak je to možné. Na jednoho totiž připadá zhruba patnáct set lidí. Nedostatek policistů je celorepublikový problém,“ sdělil Visinger. Zároveň však upozornil, že pravidelně do Lomu hlídky vysílá.
„To, že se od května vrámci restrukturalizace sloučila policie vLitvínově, Lomu a Záluží neznamená, že tady naši lidé neslouží. Od pondělí do pátku jsou policisté kdispozici občanům od desíti do dvanácti hodin na původní služebně. Pro Lom jsou vyčleněni i policisté zhlídkové služby,“ konkretizoval velitel.
Vulicích Lomu by se mohli objevit také strážníci městské policie zblízkého Litvínova. O jejich působení na katastru obce však musí rozhodnout lomští zastupitelé.
„Pokud byste chtěli strážníky, musíte zajít na veřejné zasedání a svoji prosbu zde tlumočit,“ poradila občanům Jana Čapková změstské policie.
Vpřípadě, že by město o službu skutečně projevilo zájem, muselo by za ni také zaplatit.
„Přesnou částku lze určit až na základě konkrétních požadavků. Může se jednat o pár tisíc ale i o milion korun,“ doplnil velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban. Nabídku ke spolupráci lomská radnice už od litvínovských strážníků obdržela. Zatím se kní nevyjádřila.
Někteří obyvatelé Lomu se tak rozhodli nečekat na rozhodnutí politiků a skriminalitou se vypořádali po svém.
„Zloděje, kteří nám kradli na zahrádce, jsme dvakrát zmlátili a je pokoj. Ani si nešli stěžovat,“ svěřila starší žena.⋌