Většina obyvatel oslovených Deníkem dohled městských policistů v malém městě vítá.

„Určitě bude lepší, když přímo tady strážníci budou,“ řekl včera tamní obyvatel František Zahradníček.

Mnohým obyvatelům se totiž v posledních letech začaly například ze zahrádek ztrácet věci. „Já jsem před časem přišel o kolo, které jsem měl v kůlně na zahradě,“ přidává se další Hornojiřetíňan Martin Kohout.

Ve dvoutisícovém městě by měli od července působit dva strážníci. Městské policisty Hornímu Jiřetínu zajistí sousední město Litvínov. Litvínovští zastupitelé na svém čtvrtečním jednání již odsouhlasili s Horním Jiřetínem uzavřít veřejnoprávní smlouvu. Strážníci by ve městě měli odsloužit 300 hodin měsíčně. Náklady zaplatí Horní Jiřetín.

„Počáteční výdaje letos odhadujeme tak na tři miliony korun. Jsou v nich zahrnuty pořízení vozidla, pohonné hmoty, mzdy a kamerový systém. Poté to odhaduji tak na jeden milion ročně,“ řekl včera Deníku starosta Horního Jiřetína Branko Glavica. Strážníci totiž nyní budou denně dojíždět z Litvínova. Služebna přímo ve městě zatím není, Hornojiřetínští ji ale mají v plánu vybudovat.

Podle starosty města nechce vedení úřadu, aby strážníci lidem „škodili“, chtějí jen zajistit bezpečnost.

Pokuty nechceme

„Nechceme, aby městská policie vybírala pokuty za rychlost a špatné parkování, ale chceme se zaměřit na vandaly, kteří nám to tady ničí. Rozbili nám například ukazatele, shazují obyvatelům kytky z oken. Netýká se to jen mládeže která chodí v noci z diskoték, ale i lidí, kteří odcházejí z herny, která je pod zrcadlem. Navíc to měly některé volební strany v programu,“ řekl starosta.

Skládky

Zastupitel za Stranu zelených Zdeněk Bendl vylíčil ještě další důvody nezbytnosti strážníků.

„Městská policie je potřeba nejen kvůli vandalům, ale také kvůli vznikajícím černým skládkám v okolí města a kvůli odchytům zatoulaných psů,“ uvedl zastupitel.