Od prvního března už čtyři z pěti litvínovských společností nepovedou stávající jednatelé. Město je vyměnilo. Ve své funkci zůstal jen jednatel litvínovské Citadely Jaroslav Sochor.

„Není to žádné překvapení, rada města hned při nastoupení deklarovala, že chce sjednotit a zprůhlednit hospodaření a zúží počet jednatelů na jednoho, vypíše výběrové řízení na funkce všech jednatelů, protože jsme jasně deklarovali a odmítli stranické obsazování těchto postů,“ řekl novinářům starosta města Litvínova Milan Štovíček (VV), podle kterého město nyní chystá hloubkové audity společností. Podle starosty města navíc u dvou společností byly stanoveny desetinásobky ve výši odstupného (zlaté padáky), pro jednatele Business centra a Krušnohorské polikliniky.

Desetinásoné odstupné u dvou společností mělo podle bývalého vedení radnice své důvody. „Musím odmítnout, že by se jednalo o zlaté padáky, je to desetinásobek měsíční odměny jednatele v případě bezdůvodného odvolání, to znamená v případě odvolání bez jasného zákonného důvodu. Neomezili jsme tak stávající vedení, kdyby chtěli odvolat jednatele, kvůli tomu že si neplní své povinnosti, nebo nezvládají své manažerské role. Byla to pojistka proti šikanování a politickým čistkám,“ vysvětlil zastupitel a bývalý starosta města Litvínova Daniel Volák.

Desetinásobek měsíční odměny bývalé vedení města stanovilo jen pro jednatele Krušnohorské polikliniky a Business centra proto, že se v případě Jaroslava Herzingera a Vratislava Krupky prý jednalo o schopné manažery, kteří městské společnosti dostali do zisků. Ostatní jednatelé mají mít odchodné o mnoho menší.

Jaroslava Herzingera od března na Krušnohorské poliklinice vystřídá Jindřich Vinkler. Vratislava Krupku pak Veronika Klírová. Novým jednatele Sportasu bude Miroslav Otcovský a Technických služeb Marcela Pašková.

Na čtvrtečním zastupitelstvu se tak spustila ostrá diskuze. Opoziční zastupitelé s odvoláním jednatelů Krušnohorské polikliniky a Businnes centra nesouhlasí.

„Doktor Herzinger byl na Krušnohorské poliklinice rozhodně dobrým hospodářem. Například v roce 1999 dostala poliklinika dva miliony dotace od města a nemohla bez toho existovat. A po roce 2001 to byla nula. Dříve byl obrat firmy kolem šesti milionů korun, dneska, kdy ji vedl doktor Herzinger obrat kolem padesáti milionů korun, z osmi zaměstnanců polikliniky je dneska devadesát . Je to velice, dobrá, fungující společnost, a velice mě překvapilo, že tak dobrého hospodáře jste z funkce odvolali,“ řekl na čtvrtečním jednání zastupitel Martin Klika (ČSSD).

Jednatele Krušnohorské polikliniky se nepodařilo deníku kontaktovat.

Stejný názor jako zastupitel Martin Klika sdílel i politikRobert Kysela (SNKED), který se nejvíce ze všech přítomných zastupitelů pídil po důvodu odvolání jednatele Heringera a v čem je nový jednatel lepší než stávající.

„Komise hodnotila na základě koncepce, kterou předložili vyzvaní účastníci, koncepce doktora Herzingera se nelišila ničím jiným od koncepcích ostatních krom konkrétních částek ke kterým on mě přístup. Nelišila se tím, že by je převyšovala svoji kvalitou,“ vysvětlil Oldřich Vycpálek (VV), který byl členem hodnotící komise.