Jít za svým cílem, i když se zpočátku zdá být těžko dosažitelný, se někdy vyplácí. Klub přátel Litvínovska v listopadu předložil zástupcům radnice studii s názvem Studniční vrch Litvínov, jejíž součástí byl plán na obnovení pramene, vyhlídky a pozorovatelny. Město návrh na zvelebení místa v blízkosti křižovatky ulic Mezibořská a Ke Střelnici podpořilo a teď se chystá na oživení pramene. Rekonstrukce vyhlídky se ujmou Lesy ČR.

Celý záměr Klubu přátel Litvínovska se týká vytvoření turistické trasy, na které by bylo možné najít všechny výše zmíněné „atrakce". „Je to jedinečná možnost, jak najít tři velice zajímavé věci na jednom kopci. Navíc se jedná o krásnou procházku," řekl zástupce Klubu přátel Litvínovska Josef Pošta.

„Je to pěkná aktivita, která vzešla od občanů. Bude hezké, až se pramen zkulturní a vyhlídka obnoví," uvedl litvínovský starosta Milan Šťovíček. Město se v záležitosti angažuje zpracováním projektové dokumentace a realizací pramene, který v minulosti zásoboval sirnato-železité lázně na Lázeňském vrchu.

V lednu si nechalo zpracovat také hydrogeologický posudek pro prověření původu a kvality vody, která rozhodně není pitná. „Je železitá, její pití bych nedoporučoval," podotkl s úsměvem Šťovíček.

Do konce roku?

S obnovou pramene nechce radnice otálet. Bude prý hodně důležité, zda se v rámci zemních prací podaří podchytit vývěr pramene. „V takovém případě bychom na místě postavili odpočinkové turistické místo přesně podle návrhu," řekl místostarosta Karel Linhart.

O vyhlídku, takzvaný Czedikův gloriet, se postarají Lesy ČR, protože na jejich pozemku objekt leží. Radnice i vedení státního podniku plánují vše zvládnout do konce letošního roku. „Bylo by krásné, kdyby se vše podařilo sjednotit. To bychom pak uskutečnili slavnostní otevření Studničního vrchu," nechal se slyšet Josef Pošta s tím, že pouze s vojenskou pozorovatelnou nelze nic dělat. „Okolo ní se akorát bude muset pořádně uklidit," dodává Pošta, jenž by rád dosáhl i toho, aby na určitých místech byly nainstalované naučné tabule, které by turistům odvyprávěly příběh daného místa v souvislostech.