VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litvínovský rodák Mikuláš Adaukt Voigt byl zakladatelem moderní numismatiky

Litvínov - Kněz řádu Piaristů Mikuláš Adaukt Voigt je znám především jako zakladatel moderní numismatiky, kdy ve svém několikasvazkovém díle popsal do té doby všechny známé české mince v rámci jejich historického vývoje. Byl však také lingvistou, slavistou a literárním historikem. Je známo, že zdůrazňoval samostatnost české správy a za zemskou řeč považoval češtinu.

23.11.2014
SDÍLEJ:

Dnešní podoba domu, který stojí na místě původního rodného domu M. A. Voigta. Foto: sbírka autora

S Litvínovem je Voigt spjat především tím, že se zde v Horním Litvínově 14. května roku 1733 narodil a své dětství prožil v tehdy patrovém domku, dnes dům č.p. 30. Tento dům zakoupil jeho otec, který byl zaměstnaný v litvínovské manufaktuře na sukno.

V Litvínově získal Voigt své nejzákladnější vzdělání. Docházel zde do farní školy, jejíž budova stávala severně od kostela v místech tehdejší farské zahrady, dnešních Voigtových sadech.

Další studium Voigt absolvoval ve Slaném na piaristickém gymnáziu, kde se naučil česky. Následně studoval v Chomutově u jezuitů a poté v Litomyšli filozofii a teologii. Po vysvěcení na kněze vyučoval latinu na řádových ústavech v Čechách a na Moravě, jako kazatel působil i v německém Badenu. Po návratu do Prahy se na popud biskupa Emanuela Arnošta z Valdštejna ujímá katalogizace numismatických sbírek a vytváří jejich popis.

Řada jeho publikovaných prací se zabývá jazykovědnými otázkami, gramatikou, lexikologií. Významným způsobem přispěl také k šíření myšlenky slovanské vzájemnosti. Působil též na vídeňské univerzitě jako profesor dějepisu a dějin literatury. Ke sklonku života se po Josefínských reformách stáhnul do ústraní, do jihomoravského Mikulova, kde pečoval o Ditrichštejnskou knihovnu. Zde také 18. října 1787 zemřel.

Původní Voigtův rodný dům v Široké ulici, dnes ulice 9. května, již neexistuje jelikož vyhořel roku 1914. Dlouho zde zůstávala proluka mezi domy, a to až roku 1929, kdy byl postaven dvoupatrový estetický objekt sloužící především k nákupním účelům.

Přesto, že je dům nyní v soukromých rukách, bylo by po dohodě s majitelem skvělým počinem, umístit na jeho fasádu informační desku s reliéfní plastikou tohoto všestranného muže.


PAVEL AULICKÝ

Autor: Redakce

23.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Markéta Macháčková po proměně.
5

Proměna s Deníkem vrátila Markétě sebevědomí

Dívka Talent Ústí nad Labem 2018.
16

FOTO: Krásky severu ukážou talent. V sobotu absolvovaly první focení

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. ledna 2018.

Zkontrolujte si své vodoměry, vodohospodáři varují před mrazy

Ústecký kraj – Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK) varují před mrazem, který může poškodit vodoměry i vodovodní přípojky.

FOTO: V Litvínově můžete nahlédnout do tajů zámecké kuchyně

Litvínov - Historie zámecké kuchyně aneb Nahlédnutí do gastronomie minulých staletí. Pod tímto názvem začala v litvínovském zámku Valdštejnů výstava představující vybavení, jež používali ti, kteří se starali o plná břicha zámecké společnosti.

Hrdinka Müllnerová: Musíme dál makat, třeba se na nás štěstí usměje

Most /ROZHOVOR/ – V brance sebou mrskala jako kočka na rozpálené střeše, několik jejích zákroků vyvolalo takový aplaus, že málem spadla hala. Brankářka Černých andělů Dominika Müllnerová hrála se Zalau skvělý zápas, který bohužel k bodům nakonec nevedl. I tak byla klíčovým hráčem Černých andělů. „Musíme do dalších zápasů jít na sto procent a třeba se na nás usměje štěstí a konečně vyhrajeme,“ říká opora Mostu Müllnerová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>