Nápad na modernizaci Voigtových sadů vzešel ze strany občanky Litvínova. „Paní za námi přišla s tím, že jde o velice dobrý prostor, který by se mohl zvelebit. Nám se její návrh líbil," řekla Jana Břečková z odboru investic a regionálního rozvoje litvínovské radnice.

Město se tak zapojilo do grantové výzvy Nadace proměny zaměřené na veřejná prostranství. Voigtovy sady by jejím prostřednictvím chtělo podstatně vylepšit. „Samozřejmostí by byla revitalizace zeleně nebo úprava chodníků," pokračovala Jana Břečková. Park by se také v případě zisku dotace propojil s Benarskou zahradou, která se nachází za Docela velkým divadlem.

Voigtovy sady dostaly své jméno po významné osobnosti českých i litvínovských dějin Mikuláši Adauktu Voigtovi. Historik, pedagog a katolický kněz se v Litvínově narodil 14. května 1733. Dříve se v sadech nacházel rybník a množství ovocných stromů. Současná podoba parku vychází z roku 1972, kdy došlo k parkovým úpravám celého prostoru.

Jedním z cílů je zapojení sadů do veřejného života. „Letos se tam například konala část Valdštejnských slavností. Uvažujeme, že by to tak zůstalo. Chceme do Voigtových sadů dostat aktivity, zatímco ze Zámeckého parku hodláme mít spíše odpočinkovou zónu," doplnila Břečková s tím, že by peníze mohly posloužit i na restaurování soch.

Nadace po přihlášených také požaduje zapojení veřejnosti například formou seminářů, na kterých by lidé mohli mít k záměru připomínky. „Uvidíme, zda se zapojí. Pro nás je dobré, že už ten samotný prvotní nápad byla iniciativa lidí. Mrzí nás ale, že od té doby se nám paní neozvala," uvedla Břečková.

V současné době je litvínovská radnice ve stadiu čekání. „Proběhne několik kol hodnocení. Nyní hodnotí naši žádost. O vítězi bude rozhodnuto v říjnu. Otázka je, jestli náš projekt pro ně bude tak kvalitní," doplňuje Jana Břečková.

Pokud by Litvínov uspěl, počítá s tím, že by celkové náklady na všechny zamýšlené úpravy v lokalitě vyšly na zhruba deset milionů korun. Sady by se postupně i se všemi přípravami zvelebovaly tři roky, což je jedno z pravidel Nadace proměny.