Počet adres, na kterých sídlí litvínovský městský úřad, se rozšířil o další číslo popisné. Živnostenský úřad se přestěhoval z pobočky v ulici Vodní do budovy bývalé Komerční banky na náměstí Míru, která sousedí s radnicí. Město si od května pronajalo v budově 263 metrů čtverečních, za které platí měsíčně přes 50 tisíc korun, nájemní smlouva je platná do roku 2028. Některým Litvínovanům se to však nelíbí.

Kritik pronájmu cizích prostor Václav Bouše napsal otevřený dopis starostce, radním a zastupitelstvu. „Za deset let trvání smlouvy se z peněz občanů, daňových poplatníků, zaplatí částka přesahující šest milionů korun. Přitom v současné době jsou objekty města nevyužité, například Radniční sklípek, pro který se už dlouho hledá využití.“

Podle Boušeho existují i další budovy, které by byly pro část městského úřadu vhodné. Také označil pronájem za čachrování s obecním majetkem.

Podle starostky Kamily Bláhové šlo o standardní postup. „Bylo to nejefektivnější řešení,“ uvedla. Příčinou stěhování živnostenského úřadu byl podle Bláhové problém s archivací dokumentace přetížené spisovny stavebního úřadu, který sídlí ve Vodní ulici. Prostor se zaplnil už v roce 2013, kdy se pro stavební papíry začala využívat přidružená spisovna městského úřadu. Loni ale přestala její kapacita stačit a situace se stala neúnosnou. „Zastavili jsme ukládání dokumentací do obou spisoven, čímž dochází k porušování zákona o archivaci,“ přiznala před rokem radnice.

Radní se tehdy rozhodli řešit archivační krizi pronájmem části prostor bývalé banky, kam přesídlil živnostenský úřad. Uvolněné kanceláře v ulici Vodní posloužily k rozšíření kapacity archivu stavebního úřadu.

Rychle a bez oprav

Podle starostky existovaly různé návrhy, kam část městského úřadu přestěhovat, ale náměstí, kde jsou hlavní odbory radnice, se ukázalo jako nejlepší varianta. „Uvažovali jsme i o budovách škol,“ dodala starostka. Mezi podmínkami byly i dostupnost, rychlost řešení a aby město nemuselo investovat peníze do nákladné rekonstrukce budovy. Proto se podle starostky vyloučil i Radniční sklípek, který technicky nevyhovuje. Cena pronájmu v centru města je podle ní přijatelná. „Nemyslím si, že by to byla nějaká extrémní částka,“ uvedla.

Jiný problém s prostorem řešil před pěti lety Most. Část kanceláří měl v ulici Pionýrů ve státní budově, za kterou město platilo 700 tisíc ročně. Aby se ušetřilo, úředníci se přestěhovali do hlavní budovy magistrátu v centru Mostu, kde se uvolnilo místo po vystěhovaných státních sociálních dávkách. Od té doby sídlí všichni magistrátní úředníci pod jednou střechou.