Na jedné straně občanské volání po oživování historie, na druhé pragmatický přístup úřadů. Zatím vyhrává to druhé. Litvínovské zastupitelstvo poslalo do dražby městskou kulturní památku Radniční sklípek z 18. století. Vyvolávací cena bude podle znaleckého posudku 6,28 milionu korun.

Připravovaná aukce je reakcí na nezájem Ústeckého kraje, který loni odmítl objekt zdarma převzít pro výstavní účely. Podle některých politiků si drahou budovu nikdo nekoupí a začne další diskuze o její budoucnosti.

„Pro zviditelnění města a připomenutí jeho historie by byl Radniční sklípek ideální,“ sdělil rada Spolku přátel historie Litvínovska Josef Pošta, který s dražbou nesouhlasí.

Spolek upozorňuje, že město by mělo podpořit zřízení stálé výstavy o Litvínovu, a pro inspiraci doporučuje německé pohraničí, kde má expozici o místní historii každá vesnice. Jsou to hlavně výstavy o krušnohorských hračkách, které se kdysi vyráběly i v Litvínově.

Týdeník Mostecko
Nový Týdeník Mostecko: O popularitě MDŽ či bytovém družstvu Krušnohor

„Sídlily tu velké hračkářské firmy, které exportovaly do celého světa. V Litvínově byly i hračkářská a modelářská škola a největší obchodní dům na hračky v Rakousku-Uhersku,“ uvedl Pošta.

Podle něj by Radniční sklípek mohl prezentovat i řadu význačných osobností či rodáků z Litvínova. Například sál, kde zastupitelé rozhodli o dražbě, býval součástí proslulé fabriky na klobouky, kterou vybudoval architekt František Nuska, nevlivnější litvínovský stavitel 19. století. Dnes ho skoro nikdo nezná. „Kdo si neváží historie, neváží si ani sám sebe,“ vzkázal Pošta politikům.

Podle radní Květuše Hellmichové (SNK-ED) není dražba znevážením historie. „Vycházím z toho, že Radniční sklípek je prázdný a nikdo nepředložil jinou variantu či životaschopný projekt,“ řekla.

Koldům v Litvínově
U Koldomu zaparkujete lépe, Litvínov zvolil přestavbu hlavní plochy

Městská rada argumentuje i tím, že funkci výstavních prostor převzal nedaleký městský zámek, že pronájmy v Radničním sklípku vždy zkrachovaly a že nelze neustále platit údržbu. Podle Hellmichové je ale vyvolávací cena vysoká a objekt se asi neprodá.

„Šance, že si to někdo za tu cenu koupí, je minimální a objekt nám stejně zůstane,“ připustil radní Roman Ziegler (ANO). Dražbu však považuje za lepší krok než nicnedělání, které by vedlo k rozpadu památky. Podle něj případný prodej Radničního sklípku neznamená, že v něm bude třeba nevěstinec. „Spousta historických budov, jejichž provoz města nemohla utáhnout, skončila v soukromých rukou a slouží k různým reprezentativním účelům,“ připomněl.

Opoziční zastupitel Petr Globočník ze sdružení Zelených, Pirátů a nezávislých označil dražbu za mrhání energií. „Radniční sklípek by měl být Litvínova. Město by mělo najít partnery, kteří by si objekt pronajali,“ sdělil.

Seriál Most! pronikl i na sobotní Ples města Most.
FOTO, VIDEO: Seriál Most! pronikl i na sobotní Ples města Most

Městské zastupitelstvo loni v září dražbu nejprve odsunulo a Radniční sklípek zdarma nabídlo Ústeckému kraji pro zřízení galerie či malého muzea. Krajské zastupitelstvo na popud krajského úřadu dar v prosinci odmítlo. Jen roční provoz vyčíslilo na víc než 300 tisíc korun.

„Objekt je pro muzejní aktivity či stálou expozici nevhodný. Dále by vyžadoval investice pro úpravu budovy na provoz muzea a generoval zvýšené náklady na provoz příspěvkové organizace,“ uvedl krajský odbor kultury a památkové péče.

Pro dražbu minulý týden hlasovalo 14 litvínovských zastupitelů, 3 byli proti, 2 se zdrželi. Čtyři na hlasování nepřišli.

Radniční sklípek
Radniční sklípek je kulturní památkou od roku 1958, patří k nejstarším budovám v Litvínově. Barokní objekt vznikl po zbourání sirotčince v roce 1770. Budova byla nejprve radnicí a do konce 19. století v ní fungovala hospoda. Po 2. světové válce se objekt stal na dvacet let městským muzeem. Po jeho přestěhování do zámku, se budova přestavěla na restauraci s hotelem. Po roce 1989 sloužila po úpravách částečně jako knihkupectví a městská Galerie Radniční sklípek. Restaurace po střídání nájemců zanikla. Budova je několik let zavřená. Zastupitelstvo proto areál s nádvořím a pozemky zařadilo mezi nepotřebný majetek. V roce 2017 projevil o památku zájem jeden investor, který nabídl městu 1,7 milionu korun. Zastupitelstvo komplex tak levně neprodalo, protože znalec ho ocenil na 7,7 milionu korun. Město nechce vyklizený objekt využívat z úsporných důvodů, protože provozuje zámek, který dostalo zdarma od kraje a opravilo za desítky milionů korun.