„Příčin je hned několik. Může za to zejména nedostatečný počet studentů, málo nových uchazečů o studium v příštím školním roce," uvedl pro Mostecký deník ředitel litvínovské Euroškoly Petr Marvan.

Kapacita školy činí 120 studentů, naplněná je ale jen z poloviny. Pro příští školní rok pak doputovaly jen tři přihlášky.

Na vině je nicméně i špatná ekonomická situace. „Vyplývá z neochoty stávajících i bývalých studentů platit školné. Chybí nám tak peníze například na provoz budovy," řekl Marvan a dodal, že svůj podíl na zavření školy nese i lhostejnost některých žáků vůči studiu. „Nazval bych to neochotou některých stávajících studentů studovat," doplnil

I když se podle svých slov snažil se svými spolupracovníky všemi dostupnými prostředky situaci změnit, nepodařilo se. Poslední den existence školy se bude datovat k 31. srpnu.

Studenti se proto musí připravit na změny a hledání pro sebe vhodného řešení. „Ti z prvního, druhého a třetího ročníku denního studia a ti z druhého ročníku dálkového studia řádně ukončí druhé pololetí školního roku 2013/2014 a přejdou na jiné střední školy, s čímž jim pomůžeme. Pokud se některým nepodaří ukončit pololetí k poslednímu červnu, budou dělat dodatečné nebo opravné zkoušky v posledním srpnovém týdnu," vysvětlil Marvan.

Protože se obory na škole týkají ekonomiky a podnikání, snažilo se vedení doporučit studentům vhodné alternativy. Mezi ně zařadilo například mezibořskou Educhem a další čtyři podobná zařízení v Mostě, třeba Střední školu diplomacie a veřejné správy. „S řediteli těchto škol jsme jednali. Problém s přijetím nebude nikde, protože všude je nedostatek studentů," nechal se slyšet Marvan.

„Mluvili jsme spolu o tom. Já jsem do Euroškoly posílal nabídku našich oborů. Jsme také připraveni uspořádat informační schůzku," řekl ředitel Educhem Vlastimil Doležal.

Konec Euroškoly se ale může dotknout i maturantů, kteří neprojdou zkouškami z dospělosti bez zádrhelu. „Studenti maturitních ročníků denního i dálkového studia zahájili zkoušky společnou písemnou částí 2. května podle celorepublikového schématu. V případě, že neuspějí, budou konat opravné pokusy na páteřní škole v Teplicích. Musí se ale řádně přihlásit u mne, a to do 23. června," podotýká Petr Marvan.

V následujících týdnech čeká na maturanty praktická a ústní zkouška i takzvaná profilová část. Kdo některou z těchto částí nezvládne, bude muset také cestovat. „Neúspěšní studenti budou moci napravit svůj neúspěch v podzimním termínu na některé z ostatních Euroškol, asi v Praze. I v tomto případě se ale musí přihlásit," řekl Marvan.

Sám je teď ve fázi hledání nového zaměstnání. Rád by zůstal ve školství. „Starého psa novým kouskům nenaučíš. Já jsem nikdy nic jiného nedělal, takže z oboru odcházet nechci. Bohužel, ztráta zaměstnání postihne i další naše pedagogické a nepedagogické pracovníky. To mne velmi mrzí," uzavřel Marvan.