„Do mého domu se už čtyřikrát pokusil někdo vloupat. V Mezibořské ulici žije syn a toho také nedávno vykradli," postěžoval na zasedání zastupitelstva občan z Litvínova.

A není sám, kdo má podobnou zkušenost. Podle zastupitele Martina Kliky vzrostla kriminalita v Ústeckém kraji od července o 29 procent. „Jsou okresy, které na tom byly daleko hůře než my a takový nárůst tam nyní není.Vidím to kolem sebe u svých sousedů, kolik objektů je napadených," přiznal Klika.

Nesmí se sedět mimo lavičky

Starosta Litvínova Milan Šťovíček se pravidelně schází s veliteli městské i státní policie, kteří se pokoušejí reagovat na konkrétní jevy. „Spolupracujeme s Policií ČR. Například provádíme společné kontroly právě i kvůli majetkové trestné činnosti," potvrdil velitel městských strážníků Zdeněk Urban.

Kvůli obavám z dalšího nárůstu kriminality zastupitelé odmítli vyhovět občanům Janova. Ti ve své petici žádali o instalaci laviček a odpočinkových míst. „Petici podepsalo 218 obyvatel. Některé lavičky byly v době vyhlášení Nulové tolerance demontovány. Sezení je nyní povoleno pouze na lavičkách a jiných zařízeních, která jsou svou povahou určená k sezení a odpočinku," vysvětlil tajemník Valdemar Havela.

Zpětnou instalací by ovšem mohlo dojít k rozšíření rizikových míst. „Mám obavu, že by se zpětným osazením laviček rozšířila problematická místa, kde by se pořádaly narkodýchánky," podotkl zastupitel Daniel Volák. Smůlu tedy mají i starší lidé, kteří s podnětem vystoupili na schůzce janovského Osadního výboru a přáli si místo k odpočinku.