„Město zadalo vykácení několika druhů stromů. Jsem ochoten pochopit, že opravdu některé dřeviny mohly svým pádem způsobit jistou újmu na majetku, nedej Bože zdraví. Ale nechápu, proč dodnes musíme zakopávat o hromady neodklizených větví a nepořádku,“ stěžuje si Martin Saidl.

„Chodím sem venčit pejska. Taky tomu nerozumím. Když už to uřezali, mohli vše taky hned odvézt,“ říká další obyvatelka Osady Kristýna Rotbauerová. Ta je jinak ráda, že bude čtvrť vypadat po uklizení opět udržovaněji.

Podle litvínovské radnice se pracovalo na Osadě minulou středu. „Po celém městě se provádí čtrnáctidenní prořezávka dřevin. Technické služby dělají, co mohou. Dřevo odvezou postupně, jak nejdříve to půjde,“ slíbila včera mluvčí městského úřadu Eva Maříková.

Masivní části kmenů přitom z Osady už zmizely. „Je tu spousta domácností, které dnes využívají krbová kamna, tak proto se asi zaprášilo po snadné kořisti. Ale to je jen moje spekulace,“ uvažoval Martin Saidl. Že se dřevo ztratilo, Maříková vyvrací. „S kmeny má město svůj záměr. Zatím nemohu zveřejnit jaký, bude to pro obyvatele Litvínova překvapení,“ vysvětlila mluvčí. Deníku na jeho žádost záměr prozradila.

Dolů musel i starý trojbuk

Mezi stromy, které musely být pokáceny, byl i trojkmen starého buku v Mánesově ulici. Téměř sedmdesátiletý strom ohrožoval okolí. Kmeny hrozily pádem na obytný dům. Na špatný stav stromu upozornili sami obyvatelé okolních domů.

„Stařičký buk posoudili úředníci odboru životního prostředí a povolili jeho pokácení,“ uvedla již dříve v tiskovém prohlášení Eva Maříková. Zpráva odboru životního prostředí mluvila o snížené provozní bezpečnosti na stanovišti stromu. Strom byl nejen vykloněn ze své osy, ale také vysoce vyvětven nad střechu sousedního domu.

„Obyvatelé okolních domů měli obavu, aby nedošlo k pádu stromu stejně, jako se to v letošním roce stalo v ulici Sukova. I tam šlo o trojkmen stejně starého a obdobně poškozeného buku a bylo jen dílem náhody, že strom nespadl na obytný dům,“ uvedla jednatelka společnosti Technické služby Litvínov Věra Korfová.