„V Praze lidé platí za kubík vody 54 korun a my 70 korun. Chceme, aby cena byla stejná jako v Praze. Důchodci zaplatí nájem a vodu a nezbude jim nic,“ řekl včera organizátor shromáždění Petr Kaláb. Seniory si přišel na náměstí vyslechnout i starosta města Daniel Volák a zastupitel Litvínova Jiří Šlégr. „Neznamená, že když je u nás voda nejlepší, že bude nejdražší,“ sdělil včera Deníku Jiří Šlégr.

Navýšení ceny o 7,5 procenta schválilo v loňském roce představenstvo Severočeské vodárenské společnosti. Lidé tak za metr krychlový vody letos i s DPH platí 70,1 korun, z toho vodné 37,41 korun a stočné 32,60 korun.

„S výší ceny, a proč se tak představenstvo rozhodlo, se nejdříve musím seznámit, poté město nechá situaci zanalyzovat,“ uvedl starosta města Daniel Volák.

Vodárenská společnost vysvětluje dražší vodu nutnými investicemi do obnovy zařízení. „Impulzem pro zvyšování ceny vody obecně byl vstup České republiky do Evropské unie. Stát totiž před přistoupením k EU přijal enormně tvrdý závazek v oblasti čištění komunálních odpadních vod. Města a obce nad 2000 obyvatel mají mít do konce přechodného období vyřešeno nakládání s odpadními vodami v souladu s novou náročnější legislativou do konce roku 2010,“ vysvětlila mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Dagmar Haltmarová.

„Děláme rozsáhlá opatření. Držíme se však stále v hranicích podnikatelského záměru, který schválili naši akcionáři, města a obce,“ dodala Haltmarová.