VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litvínované budou celý rok obdivovat unikáty

Litvínov - Valdštejnský zámek v Litvínově bude od února hostit jedinečnou výstavu technických hraček. Lidé tak shlédnou fenomén někdejší místní tovární Heller & Schiller.

16.1.2017
SDÍLEJ:

VÝROBKY, CO OHROMILY SVĚT. Malá nabídka toho, co firma Heller & Schiller (HUSCH) z Litvínova vyráběla. Ta se specializovala na výrobu hráček, ale produkovala také různé kuchyňské plechové nářadí. Výrobu ale ukončila II. světová válka.Foto: archiv autora

Technické unikáty přivezou sběratelé Michal Widenský a Miroslav Smaha. Oba muži jsou známí tím, že provozují Muzeum technických hraček. Do Litvínova zavítají hlavně s výrobky, které tu kdysi produkovala slavná firma Heller & Schiller.

„Vernisáž se uskuteční 7. února," informovala Mostecký deník Dáša Wohanková z propagace města tím, že expozice bude v zámku k vidění až do konce roku.

„Tak na to, až u nás výstava bude se fakt těším," řekl před časem na schůzce Přátel litvínovské historie Manfred Hellmich, znalec místní historie a jedna z osob, která stojí za záchranou kostelíka v Bedřichově Světci.

HELLER & SCHILLER Firma začala jako jedna z prvních v tehdejším Československu vyrábět mechanické vláčky a autíčka na pérový pohon. Později přidala i letadla. Výroba těchto hraček začala v roce 1925 a byla bohužel násilně ukončena II. světovou válkou.

Ten spolu s jednou velkou náhodou má také zásluhu na tom, že výstava přijede do Litvínova. Loni totiž oba sběratelé vystavovali v Ústí nad Labem v muzeu pryžové figurky vojáků vyráběné firmou Baťa, pod názvem Nezranitelná armády značky Baťa. Jednalo se o největší sbírku ústeckého rodáka Hanse Röslera a některých soukromých sběratelů. Spolupořadatelsky se na výstavě podílelo právě Muzeum technických hraček.

Manfred Helmich výstavu navštívil, se zájmem si ji prohlédl a zjistil, že tam jsou také hračky z litvínovské výrobny. „Slovo dalo slovo a vznikl nápad, že když sběratelé vlastní unikátní exponáty litvínovského výrobce, že by mohli uspořádat výstavu u nás," prozradil Hellmich.

Oba se s nápadem ztotožnili a výstava se od února uskuteční.

Podle slov obou sběratelů se má litvínovská, ale nejen litvínovská, veřejnost na co těšit. Miroslav Smaha totiž při besedě s Přáteli litvínovské historie, která se uskutečnila po jednání v zámku, ukázal některé z výrobků kdysi slavné litvínovské hračkářské firmy, které na tu dobu ohromily celou Evropu.

„Je nutné připomenout, že pan Hellmich přišel v Ústí nad Labem v poslední den výstavy, v podstatě to bylo za pět minut dvanáct, protože poté, co jsme si spolu pěkně popovídali o hračkách a že bychom mohli vystavovat v Litvínově, tak odešel a my vlastně začali vystavované kousky balit," připomenul Michal Widenský.

Výroba plechových mechanických hraček měla v Litvínově Oberleutensdorfu dlouholetou tradici a dosáhla cenných úspěchů.

Dokonce v roce 1907 na světové výstavě v americkém San Diegu jedna z litvínovských hraček vyhrála hlavní cenu.

Už v roce 1864

Výroba plechových hraček se v Litvínově datuje už od roku 1864, kdy s ní začal Viktor Schlesinger. Po dvaceti letech tuto výrobu převzal Conrad Richter, jehož sídlo měla firma v č. p. 25 v Široké ulici, dnes ulice 9. května. Zde se vyráběly plechové předměty, především lokomotivy, vláčky, osobní a nákladní automobily, ale i třeba tramvaje.

Pokračovateli výroby plechových hraček se pak stali bratři Emil a Viktor Hellerové.

Šéfem firmy byl Emil a vyrábělo se i smaltované nádobí a domácí zboží. Výroba hraček byla rozšířena poté, co do firmy vstoupil Ernst Schiller. Název se ustálil na Heller & Schiller, erste Oberleutensdorfer Blech und Metallwarenfabrik.

Společnost v letech 1907 - 1908 nechala postavit novou tovární budovu (č. p. 529) na vrchnostenském poli, jižně od města v Nádražní ulici. Výroba byla prakticky ukončena s příchodem II. světové války.

Když se rozhodlo o tom, že československé pohraničí bude na základě podpisu Mnichovské dohody vydáno hitlerovskému Německu, byla Hellerům a Schillerům továrna zabrána německou správou z důvodu, že rodiny byly židovské.

Válka bez hraček

V průběhu válečných let pak musela, stejně jako další továrny podporovat válečný průmysl, takže z výroby hraček a nádobí musela přejít na vojenský materiál. Po skončení druhé světové války už se výroba neobnovila. Je známo, že Schillerovi odešli z Oberleutensdorfu do Prahy. Otec Ernst s manželkou byli později deportováni do koncentračního tábora, kde zahynuli. Své syny však poslali do zahraničí, konkrétně do Jižní Ameriky. Oba se usadili v Chile, kde pracovali jako zemědělci.

Mladší Jiří Antonín (Georg Anton), který se narodil 22. října 1919 v Oberleutensdorfu se přihlásil do čs. zahraniční armády a v roce 1945 se vrátil do vlasti jako příslušník čs. zahraničního letectva RAF. Zemřel po peripetiích s komunistickým režimem, který se dostal v únoru 1948 k moci, na infarkt 9. června 1951.

Starší ze synů Carl Robert se narodil se 26. spna 1915 v Berlíně. V Jižní Americe zůstal. Až do 70. let minulého století totiž žil v chilském Santiagu. Po Pinochetově puči však musel prchnout ze země.

Odjel do Anglie, kde se usadil a pracoval jako ředitel hotelu Richmond v městě Bath. Dne 20. listopadu 1976 zde zemřel.

Další pátrání

Bohužel úplnou anabázi rodiny Viktora Hellera se nám zatím nepodařilo zjistit. Jedná se pouze o drobné střípky. Například z kroniky Litvínov, tehdy Oberleutensdorfu z roku 1941 lze vyčíst, že Viktor Heller byl označen za bývalého československého legionáře z I. světové války. Skutečnost však byla taková, že jím nebyl. V rejstříku čs. legionářů figuruje pouze jeho bratr Emil. Po osudech rodiny Hellerových díky historikům ze Severočeského leteckého archivu Most zatím jen intenzivně pátráme.

V roce 1941 psal kronikář Oberleutensdorfu Rudolf Lill, že firma Heller & Schiller poté, co ji převzal Kurt Schmidt z Berlína Halensee, přešla do arijských rukou. Výrobní hala po válce posloužila jako první benarská jídelna, aby v druhé polovině 60. let minulého století byla zbourána a namísto ní postaveny tři věžové panelové domy v dnešní Mostecké ulici.

Autor: Edvard D. Beneš

16.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Architekt, designer 12 400 Kč

Návrháři interiérů NÁVRHÁŘ INTERIÉRŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE, Vhodné pouze pro OZP, Náplň práce: Vytváření návrhů interiérů ve 3D perspektivě, administrativní činnost, tvorba a vedení knihovny interérových prvků, především v oblasti nábytku., Pracovní doba: 8:00 - 14:00hod - lze i upravit, Jedná se o nenáročnou práci, kdy je zapotřebí kladný vztah a základy k PC. Zaškolíme., HLÁSIT SE: Minaříková, tel.: 608555475 volat Po - Pá 8:00 - 14:00hod., e-mail: minarikova@interyss.cz, osobně na adrese Dolní Litvínov 5. Pracoviště: Naturyss s.r.o., 436 01 Litvínov 1. Informace: Miluše Minaříková, +420 608 555 475.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kovář 20 000 Kč

Kováři KOVÁŘ, ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KOVÁŘ, ZÁMEČNÍK, Manuální zručnost pro výrobu kovářských a zámečnických předmětů. Práce na strojích ( svářečka, soustruh) výhodou., HLÁSIT SE: Furka Petr, tel.: 733517807, e-mail: furkapetr@seznam.cz, osobně na adrese Mostecká 97, Horní Jiřetín. Pracoviště: Petr furka-1, Mostecká, č.p. 97, 435 43 Horní Jiřetín. Informace: Petr Furka, +420 733 517 807.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 35 000 Kč

Ostatní inženýři elektrotechnici a energetici INŽENÝR ELEKTROTECHNIK. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: INŽENÝR ELEKTROTECHNIK, Náplň práce:, - Zálohování SW, PLC Systémy, Průmyslové sítě, Koordinace projektů, Podpora při projektech nových investic/technická specifikace, TPÚ, Implementace projektů pro snižování nákladů, Hledání příčin poruch a návrhy opatření, Požadavky:, - SŠ vzdělání technického směru, - znalost Aj na komunikativní úrovni, - Min. tříletá praxe na stejné nebo podobné pozici, - školení ABB, aktivní řidič, AutoCAD, MS Office (Excel, Outlook, PowerPoint, Word), MS Project, PLC, SAP, SQL, vyhl. č. 50/1978 Sb., - Proaktivní přístup, spolehlivost, flexibilita, organizační schopnost, strukturovaný přístup, komunikační schopnosti, týmová práce, odolnost proti stresu, HLÁSIT SE: Vlasáková Jindřiška, tel.: 605 630 502, e-mail: jindriska.vlasakova@nemak.com, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Nemak czech republic s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: , .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 18 000 Kč

Mechanici a opraváři obráběcích strojů OBRÁBĚČ KOVŮ, SOUSTRUŽNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBRÁBĚČ KOVŮ, SOUSTRUŽNÍK, Požadavky:, Praxe na soustruhu vítána. Znalost čtení technické dokumentace a obráběcích nástrojů., Zaměstnanecké výhody: , - Práce na hlavní pracovní poměr, - Odpovídající platového ohodnocení, - Možnost osobního i profesního rozvoje, - Příspěvek na penzijní/životní pojištění u vybraných pozic, - Dotované stravování, - Dotovaná výuka cizích jazyků, - Firemní akce pro zaměstnance (Sportovní akce, akce pro děti), HLÁSIT SE: Ing. Milena Kudličková tel.: 606 243 037, e-mail: milena.kudlickova@bilfinger.com, osobně: Most, V. Řezáče 313 - hlásit se předem tel.. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o.-1, 436 01 Litvínov 1. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladší dorostenci Litvínova se radují v Budějovicích po vítězství 6:4.

Chybí vám napětí play off? Přijďte podpořit mladší dorostence Litvínova

Ilustrační foto

Jídla z vývařoven končí v koši. Podle kuchařů i odborníků kvůli přístupu dětí

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

FOTO: Krásné dívky zaplavily Dům kultury. Korunku získala Adriana Brabencová

Ústí nad Labem - Soutěž Dívka Talent 2018 v Domě kultury v Ústí zahájila celou sérii soutěží v ČR. A dopadla podle představ její hlavní pořadatelky Aleny Remešové.

Poslední severočeské derby ovládli v Litvínově Piráti z Chomutova

Litvínov – Kdyby hokejisté Chomutova hráli na ledě sousedního Litvínova častěji, asi by teď zápolili ve vyřazovacích bojích a nemuseli se plácat v play out.

Dráhy nakoupí vlaky za 20 miliard, chtějí si udržet krajské kontrakty

Severní Čechy - České dráhy (ČD) se připravují na příští rok, kdy jim končí většina krajských kontraktů na regionální dopravu. Aby si zakázky, které jim zajišťují více než polovinu tržeb, zajistily i na další období, hodlají nakoupit desítky nových vlaků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT