VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litvínované budou celý rok obdivovat unikáty

Litvínov - Valdštejnský zámek v Litvínově bude od února hostit jedinečnou výstavu technických hraček. Lidé tak shlédnou fenomén někdejší místní tovární Heller & Schiller.

16.1.2017
SDÍLEJ:

VÝROBKY, CO OHROMILY SVĚT. Malá nabídka toho, co firma Heller & Schiller (HUSCH) z Litvínova vyráběla. Ta se specializovala na výrobu hráček, ale produkovala také různé kuchyňské plechové nářadí. Výrobu ale ukončila II. světová válka.Foto: archiv autora

Technické unikáty přivezou sběratelé Michal Widenský a Miroslav Smaha. Oba muži jsou známí tím, že provozují Muzeum technických hraček. Do Litvínova zavítají hlavně s výrobky, které tu kdysi produkovala slavná firma Heller & Schiller.

„Vernisáž se uskuteční 7. února," informovala Mostecký deník Dáša Wohanková z propagace města tím, že expozice bude v zámku k vidění až do konce roku.

„Tak na to, až u nás výstava bude se fakt těším," řekl před časem na schůzce Přátel litvínovské historie Manfred Hellmich, znalec místní historie a jedna z osob, která stojí za záchranou kostelíka v Bedřichově Světci.

HELLER & SCHILLER Firma začala jako jedna z prvních v tehdejším Československu vyrábět mechanické vláčky a autíčka na pérový pohon. Později přidala i letadla. Výroba těchto hraček začala v roce 1925 a byla bohužel násilně ukončena II. světovou válkou.

Ten spolu s jednou velkou náhodou má také zásluhu na tom, že výstava přijede do Litvínova. Loni totiž oba sběratelé vystavovali v Ústí nad Labem v muzeu pryžové figurky vojáků vyráběné firmou Baťa, pod názvem Nezranitelná armády značky Baťa. Jednalo se o největší sbírku ústeckého rodáka Hanse Röslera a některých soukromých sběratelů. Spolupořadatelsky se na výstavě podílelo právě Muzeum technických hraček.

Manfred Helmich výstavu navštívil, se zájmem si ji prohlédl a zjistil, že tam jsou také hračky z litvínovské výrobny. „Slovo dalo slovo a vznikl nápad, že když sběratelé vlastní unikátní exponáty litvínovského výrobce, že by mohli uspořádat výstavu u nás," prozradil Hellmich.

Oba se s nápadem ztotožnili a výstava se od února uskuteční.

Podle slov obou sběratelů se má litvínovská, ale nejen litvínovská, veřejnost na co těšit. Miroslav Smaha totiž při besedě s Přáteli litvínovské historie, která se uskutečnila po jednání v zámku, ukázal některé z výrobků kdysi slavné litvínovské hračkářské firmy, které na tu dobu ohromily celou Evropu.

„Je nutné připomenout, že pan Hellmich přišel v Ústí nad Labem v poslední den výstavy, v podstatě to bylo za pět minut dvanáct, protože poté, co jsme si spolu pěkně popovídali o hračkách a že bychom mohli vystavovat v Litvínově, tak odešel a my vlastně začali vystavované kousky balit," připomenul Michal Widenský.

Výroba plechových mechanických hraček měla v Litvínově Oberleutensdorfu dlouholetou tradici a dosáhla cenných úspěchů.

Dokonce v roce 1907 na světové výstavě v americkém San Diegu jedna z litvínovských hraček vyhrála hlavní cenu.

Už v roce 1864

Výroba plechových hraček se v Litvínově datuje už od roku 1864, kdy s ní začal Viktor Schlesinger. Po dvaceti letech tuto výrobu převzal Conrad Richter, jehož sídlo měla firma v č. p. 25 v Široké ulici, dnes ulice 9. května. Zde se vyráběly plechové předměty, především lokomotivy, vláčky, osobní a nákladní automobily, ale i třeba tramvaje.

Pokračovateli výroby plechových hraček se pak stali bratři Emil a Viktor Hellerové.

Šéfem firmy byl Emil a vyrábělo se i smaltované nádobí a domácí zboží. Výroba hraček byla rozšířena poté, co do firmy vstoupil Ernst Schiller. Název se ustálil na Heller & Schiller, erste Oberleutensdorfer Blech und Metallwarenfabrik.

Společnost v letech 1907 - 1908 nechala postavit novou tovární budovu (č. p. 529) na vrchnostenském poli, jižně od města v Nádražní ulici. Výroba byla prakticky ukončena s příchodem II. světové války.

Když se rozhodlo o tom, že československé pohraničí bude na základě podpisu Mnichovské dohody vydáno hitlerovskému Německu, byla Hellerům a Schillerům továrna zabrána německou správou z důvodu, že rodiny byly židovské.

Válka bez hraček

V průběhu válečných let pak musela, stejně jako další továrny podporovat válečný průmysl, takže z výroby hraček a nádobí musela přejít na vojenský materiál. Po skončení druhé světové války už se výroba neobnovila. Je známo, že Schillerovi odešli z Oberleutensdorfu do Prahy. Otec Ernst s manželkou byli později deportováni do koncentračního tábora, kde zahynuli. Své syny však poslali do zahraničí, konkrétně do Jižní Ameriky. Oba se usadili v Chile, kde pracovali jako zemědělci.

Mladší Jiří Antonín (Georg Anton), který se narodil 22. října 1919 v Oberleutensdorfu se přihlásil do čs. zahraniční armády a v roce 1945 se vrátil do vlasti jako příslušník čs. zahraničního letectva RAF. Zemřel po peripetiích s komunistickým režimem, který se dostal v únoru 1948 k moci, na infarkt 9. června 1951.

Starší ze synů Carl Robert se narodil se 26. spna 1915 v Berlíně. V Jižní Americe zůstal. Až do 70. let minulého století totiž žil v chilském Santiagu. Po Pinochetově puči však musel prchnout ze země.

Odjel do Anglie, kde se usadil a pracoval jako ředitel hotelu Richmond v městě Bath. Dne 20. listopadu 1976 zde zemřel.

Další pátrání

Bohužel úplnou anabázi rodiny Viktora Hellera se nám zatím nepodařilo zjistit. Jedná se pouze o drobné střípky. Například z kroniky Litvínov, tehdy Oberleutensdorfu z roku 1941 lze vyčíst, že Viktor Heller byl označen za bývalého československého legionáře z I. světové války. Skutečnost však byla taková, že jím nebyl. V rejstříku čs. legionářů figuruje pouze jeho bratr Emil. Po osudech rodiny Hellerových díky historikům ze Severočeského leteckého archivu Most zatím jen intenzivně pátráme.

V roce 1941 psal kronikář Oberleutensdorfu Rudolf Lill, že firma Heller & Schiller poté, co ji převzal Kurt Schmidt z Berlína Halensee, přešla do arijských rukou. Výrobní hala po válce posloužila jako první benarská jídelna, aby v druhé polovině 60. let minulého století byla zbourána a namísto ní postaveny tři věžové panelové domy v dnešní Mostecké ulici.

Autor: Edvard D. Beneš

16.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů MECHANIK PNEUSERVISU (OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANIK PNEUSERVISU (OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ), Není nutné vyučení v oboru, avšak znalost a praxe v oboru nutná. Vztah k automobilům a manuální zručnost nutná. , HLÁSIT SE: Balíček Zdeněk, tel.: 603 58 60 90, e-mail: balicek@email.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Zdeněk balíček - asb - autoslužby-1, S. K. Neumanna, č.p. 1640, 436 01 Litvínov 1. Informace: Zdeněk Balíček, +420 603 586 090.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Lešenáři LEŠENÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: LEŠENÁŘ, - zdravotní způsobilost pro práci ve výškách, - výpis z RT, - výkon práce je dle zakázek, celá ČR, odvoz a přívoz zajištěn, HLÁSIT SE: Pavlíková Martina, tel.: 724389902 volat Po - Pá 8:00 - 15:00hod., e-mail: mapa@mtlgroup.eu, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Mtl group s.r.o.-1, Oldřicha Hornofa, č.p. 143, 435 02 Most 9. Informace: Martina Pavlíková, +420 724 389 902.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 30 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí SITE MANAGER / STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SITE MANAGER / STAVBYVEDOUCÍ, Požadujeme:, - zkušenosti a spolehlivost, - řidičský průkaz sk B, - znalost problematiky otvorových výplní - hliník, plast je výhodou, - místo výkonu práce dle zakázek, po celé ČR, Zaměstnanecké výhody:, - sleva na firemní výrobky a služby, - mobilní telefon, notebook, automobil i pro soukromé účely, Nástupní bonus při podpisu pracovní smloíuvy 20 000,- Kč., Místo výkonu práce zaměstnance je ČR., HLÁSIT SE: Bc. Markéta Chromá, tel.: 476 000 192, e-mail: info@profifenstergroup.cz - zaslat životopis, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Profifenster group s.r.o.-1, Tiskařská, č.p. 12, 434 01 Most 1. Informace: Markéta Chromá, +420 476 000 192.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč

Dělníci výkopových prací POMOCNÝ DĚLNÍK VÝKOPOVÝCH PRACÍ, POKLÁDKA KANALIZAČNÍHO POTRUBÍ, POKLÁDKA DLAŽBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ DĚLNÍK VÝKOPOVÝCH PRACÍ, POKLÁDKA KANALIZAČNÍHO POTRUBÍ, POKLÁDKA ZÁMKOVÉ DLAŽBY, POŽADUJEME: , - základní znalost čtení výkresů, - výpis z RT, Zaměstnanecké výhody: možnost prémií., HLÁSIT SE: Seifert Tomáš, tel.: 605554940, e-mail: adeax@seznam.cz, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Adeax, s.r.o., Albrechtická, č.p. 613, 434 01 Most 1. Informace: Tomáš Seifert, +420 605 554 940.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litvínovský Koldům, přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě a přehrada Fláje

Anketa o stavbu století: Průběžné skóre hlasování neuvidíte

Seriál tentokrát nabídne sondu do historie obcí Líšnice, Nemilkov a Koporeč

Jak jsme žili v Československu: Líšnice, Nemilkov a Koporeč očima času

Policie žádá o pomoc v pátrání po patnáctileté dívce z Bíliny

Bílina - Policie ČR pátrá po mladistvé Kateřině Marimonové z Bíliny. Ta je od úterý dopoledne nezvěstná.

Noční požár bytu v Mostě vyhnal lidi z postelí na ulici. Dům byl plný kouře

Most – Obyvatele domu ve Vrchlického ulici museli hasiči kvůli hustému kouři evakuovat.

Panika ve školách kvůli GDPR? Podpisy dětí z výkresů nezmizí

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Alarmisté už koncem minulého roku strašili, že v pátek 25. května nastane apokalypsa, protože vstoupí v platnost evropské nařízení o vyšší ochraně osobních údajů. Varovali třeba, že školy přestanou učit, neboť nebudou moci vést o žácích žádný záznam, včetně známek. 

Do Litvínova už potřetí dorazí automobiloví veteráni

Litvínov - Do Litvínova se opět chystají automobiloví veteráni. Třetí sraz historických vozidel se zde uskuteční v sobotu 9. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT