VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litvínované budou celý rok obdivovat unikáty

Litvínov - Valdštejnský zámek v Litvínově bude od února hostit jedinečnou výstavu technických hraček. Lidé tak shlédnou fenomén někdejší místní tovární Heller & Schiller.

16.1.2017
SDÍLEJ:

VÝROBKY, CO OHROMILY SVĚT. Malá nabídka toho, co firma Heller & Schiller (HUSCH) z Litvínova vyráběla. Ta se specializovala na výrobu hráček, ale produkovala také různé kuchyňské plechové nářadí. Výrobu ale ukončila II. světová válka.Foto: archiv autora

Technické unikáty přivezou sběratelé Michal Widenský a Miroslav Smaha. Oba muži jsou známí tím, že provozují Muzeum technických hraček. Do Litvínova zavítají hlavně s výrobky, které tu kdysi produkovala slavná firma Heller & Schiller.

„Vernisáž se uskuteční 7. února," informovala Mostecký deník Dáša Wohanková z propagace města tím, že expozice bude v zámku k vidění až do konce roku.

„Tak na to, až u nás výstava bude se fakt těším," řekl před časem na schůzce Přátel litvínovské historie Manfred Hellmich, znalec místní historie a jedna z osob, která stojí za záchranou kostelíka v Bedřichově Světci.

HELLER & SCHILLER Firma začala jako jedna z prvních v tehdejším Československu vyrábět mechanické vláčky a autíčka na pérový pohon. Později přidala i letadla. Výroba těchto hraček začala v roce 1925 a byla bohužel násilně ukončena II. světovou válkou.

Ten spolu s jednou velkou náhodou má také zásluhu na tom, že výstava přijede do Litvínova. Loni totiž oba sběratelé vystavovali v Ústí nad Labem v muzeu pryžové figurky vojáků vyráběné firmou Baťa, pod názvem Nezranitelná armády značky Baťa. Jednalo se o největší sbírku ústeckého rodáka Hanse Röslera a některých soukromých sběratelů. Spolupořadatelsky se na výstavě podílelo právě Muzeum technických hraček.

Manfred Helmich výstavu navštívil, se zájmem si ji prohlédl a zjistil, že tam jsou také hračky z litvínovské výrobny. „Slovo dalo slovo a vznikl nápad, že když sběratelé vlastní unikátní exponáty litvínovského výrobce, že by mohli uspořádat výstavu u nás," prozradil Hellmich.

Oba se s nápadem ztotožnili a výstava se od února uskuteční.

Podle slov obou sběratelů se má litvínovská, ale nejen litvínovská, veřejnost na co těšit. Miroslav Smaha totiž při besedě s Přáteli litvínovské historie, která se uskutečnila po jednání v zámku, ukázal některé z výrobků kdysi slavné litvínovské hračkářské firmy, které na tu dobu ohromily celou Evropu.

„Je nutné připomenout, že pan Hellmich přišel v Ústí nad Labem v poslední den výstavy, v podstatě to bylo za pět minut dvanáct, protože poté, co jsme si spolu pěkně popovídali o hračkách a že bychom mohli vystavovat v Litvínově, tak odešel a my vlastně začali vystavované kousky balit," připomenul Michal Widenský.

Výroba plechových mechanických hraček měla v Litvínově Oberleutensdorfu dlouholetou tradici a dosáhla cenných úspěchů.

Dokonce v roce 1907 na světové výstavě v americkém San Diegu jedna z litvínovských hraček vyhrála hlavní cenu.

Už v roce 1864

Výroba plechových hraček se v Litvínově datuje už od roku 1864, kdy s ní začal Viktor Schlesinger. Po dvaceti letech tuto výrobu převzal Conrad Richter, jehož sídlo měla firma v č. p. 25 v Široké ulici, dnes ulice 9. května. Zde se vyráběly plechové předměty, především lokomotivy, vláčky, osobní a nákladní automobily, ale i třeba tramvaje.

Pokračovateli výroby plechových hraček se pak stali bratři Emil a Viktor Hellerové.

Šéfem firmy byl Emil a vyrábělo se i smaltované nádobí a domácí zboží. Výroba hraček byla rozšířena poté, co do firmy vstoupil Ernst Schiller. Název se ustálil na Heller & Schiller, erste Oberleutensdorfer Blech und Metallwarenfabrik.

Společnost v letech 1907 - 1908 nechala postavit novou tovární budovu (č. p. 529) na vrchnostenském poli, jižně od města v Nádražní ulici. Výroba byla prakticky ukončena s příchodem II. světové války.

Když se rozhodlo o tom, že československé pohraničí bude na základě podpisu Mnichovské dohody vydáno hitlerovskému Německu, byla Hellerům a Schillerům továrna zabrána německou správou z důvodu, že rodiny byly židovské.

Válka bez hraček

V průběhu válečných let pak musela, stejně jako další továrny podporovat válečný průmysl, takže z výroby hraček a nádobí musela přejít na vojenský materiál. Po skončení druhé světové války už se výroba neobnovila. Je známo, že Schillerovi odešli z Oberleutensdorfu do Prahy. Otec Ernst s manželkou byli později deportováni do koncentračního tábora, kde zahynuli. Své syny však poslali do zahraničí, konkrétně do Jižní Ameriky. Oba se usadili v Chile, kde pracovali jako zemědělci.

Mladší Jiří Antonín (Georg Anton), který se narodil 22. října 1919 v Oberleutensdorfu se přihlásil do čs. zahraniční armády a v roce 1945 se vrátil do vlasti jako příslušník čs. zahraničního letectva RAF. Zemřel po peripetiích s komunistickým režimem, který se dostal v únoru 1948 k moci, na infarkt 9. června 1951.

Starší ze synů Carl Robert se narodil se 26. spna 1915 v Berlíně. V Jižní Americe zůstal. Až do 70. let minulého století totiž žil v chilském Santiagu. Po Pinochetově puči však musel prchnout ze země.

Odjel do Anglie, kde se usadil a pracoval jako ředitel hotelu Richmond v městě Bath. Dne 20. listopadu 1976 zde zemřel.

Další pátrání

Bohužel úplnou anabázi rodiny Viktora Hellera se nám zatím nepodařilo zjistit. Jedná se pouze o drobné střípky. Například z kroniky Litvínov, tehdy Oberleutensdorfu z roku 1941 lze vyčíst, že Viktor Heller byl označen za bývalého československého legionáře z I. světové války. Skutečnost však byla taková, že jím nebyl. V rejstříku čs. legionářů figuruje pouze jeho bratr Emil. Po osudech rodiny Hellerových díky historikům ze Severočeského leteckého archivu Most zatím jen intenzivně pátráme.

V roce 1941 psal kronikář Oberleutensdorfu Rudolf Lill, že firma Heller & Schiller poté, co ji převzal Kurt Schmidt z Berlína Halensee, přešla do arijských rukou. Výrobní hala po válce posloužila jako první benarská jídelna, aby v druhé polovině 60. let minulého století byla zbourána a namísto ní postaveny tři věžové panelové domy v dnešní Mostecké ulici.

Autor: Edvard D. Beneš

16.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 25 000 Kč

Úředníci ve skladech MISTR SKLADU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MISTR SKLADU, NÁPLŇ PRÁCE, - vedení týmu skladníků, - vedení přípravy nakládky a vykládky, - fyzická účast na nakládce a vykládce, - odpovědnost za proces skladování, - provádění kontrol v rámci skladového hospodářství, POŽADUJEME, - praxi ve skladu výrobní společnosti min. 2 roky, - platný průkaz VZV, - praxe na VZV, - vůdčí schopnosti, - rozhodnost, - organizační schopnosti, - výpis z RT, HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, Do předmětu uvádějte MISTR SKLADU, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril s.r.o.-4, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ, ELEKTROMONTÉR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ, ELEKTROMONTÉR, Pracovník údržby provádí opravy a preventivní údržbu elektroinstalací objektu., HLÁSIT SE: Ing. Ivan Samčík tel.: 777 994 988 volat Po-Pá 9:00-17:00hod, email: samcik@schel-elektro.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Schel s.r.o.-1, Komořanská, č.p. 3115, 434 01 Most 1. Informace: Ivan Samčík, +420 777 994 988.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů MECHANIK MĚŘENÍ A REGULACÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANIK MĚŘENÍ A REGULACÍ, Požadujeme vyhlášku č. 50/1978 Sb. v platném znění, min § 6 nebo 5. ŘP sk. B podmínkou., Provádění preventivní údržby zařízení MaR, seřizování snímačů teploty, tlaku, tlakové diference, průtoku, seřizování regulačních obvodů, opravy zařízení MaR., požadujeme: SOU - vyučen v oboru., Místo bydliště okolí Litvínova výhodou., HLÁSIT SE: Jan Rauš, tel.: 777783741, email: jan.raus@thlitvinov.cz. V případě Vašeho zájmu zasílejte životopis na výše uvedenou e-mailovou adresu.. Pracoviště: Tepelné hospodářství litvínov s.r.o., Alešova, č.p. 947, 436 01 Litvínov 1. Informace: Jan Rauš, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů MECHANIK PNEUSERVISU (OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MECHANIK PNEUSERVISU (OSOBNÍCH AUTOMOBILŮ), Není nutné vyučení v oboru, avšak znalost a praxe v oboru nutná. Vztah k automobilům a manuální zručnost nutná. , HLÁSIT SE: Balíček Zdeněk, tel.: 603 58 60 90, e-mail: balicek@email.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Zdeněk balíček - asb - autoslužby-1, S. K. Neumanna, č.p. 1640, 436 01 Litvínov 1. Informace: Zdeněk Balíček, +420 603 586 090.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zimní stadion Ivana Hlinky v Litvínově.

Mladí hokejisté na víkendovém turnaji opět uctí památku tragicky zesnulého hráče

Začátek okupace 21. srpna 1968 v Mostě

50. výročí vpádu "spřátelených" vojsk. Připomeňte si s námi srpen 68

Číňané pracovali v Česku načerno. Ve Velebudicích je odhalili celníci

Most - Severočeští celníci se i během letních měsíců zaměřují na kontroly zaměstnávání cizinců.

Oprava Repre není jistá. Obří investici mohou zastavit říjnové volby

Most - Oprava kulturního domu má být největší investicí v novodobé historii Mostu. Politici z ANO a Sdružení Mostečané Mostu nyní záměr zpochybňují.

Každá hlídka strážníků v Mostě bude mít na uniformě minikameru

Most - Městská policie Most pořídila z dotace Ústeckého kraje 16 nových minikamer. Od srpna tak bude každá hlídka mosteckých strážníků vybavena minikamerou.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT