„Jednak má město vyšší příjmy než výdaje a také se moc neplýtvá,“ komentoval současný výsledek hospodaření města místostarosta Vladimír Vopelka.
Městu sice v současné době přebývají desítky milionů korun, takové množství peněz ale přece jen Litvínovští nenaspoří.
„Například na provoz základních a mateřských škol zbývá městu ještě asi 23 milionů korun, nicméně všechny peníze školy a školky ještě do konce roku utratí,“ vysvětlila vedoucí finančního odboru Nikola Exnerová. Stejně tak jsou na tom například i zimní stadiony, které za tři čtvrtě roku vyčerpaly přesně tři čtvrtiny rozpočtu či Valdštejnský zámek, tomu na útratu zbývá ještě něco málo přes milion korun.
Peníze město tedy ušetří hlavně ze zatím nerealizovaných oprav komunikací a veřejného osvětlení. „Ty akce začneme dělat ke konci roku, dodělají se ale až v roce příštím, proto se i peníze na ně vyhrazené přesunou do dalšího roku,“ vysvětlil Vopelka.
I tak však Litvínovští předpokládají, že za celý letošní rok uspoří asi 30 milionů korun z toho bude cca 10 milionů právě nedokončených investic.
Rozpočet Litvínova se skládá ze tří hlavních částí. „První je provozní rozpočet, který je tvořen zejména příjmy z daní a dalších poplatků, na druhé straně pak všemi výdaji kromě investic. Kapitálový rozpočet je tvořen příjmy z prodeje majetku města, takže je rok od roku nižší, tím že město vlastní čím dál méně majetku. Financovány jsou z něj investice. Poslední částí je pak finanční rozpočet, peníze do něj město získává buď přijetím úvěru nebo zapojením fondu rezerv a výdaje představují splátky případných úvěrů,“ shrnula složitý rozpočet do hlavních bodů Exnerová s tím, úvěr si letos město nebralo žádný.