Společnost United Energy, která provozuje teplárnu v Komořanech, v pondělí pozdě odpoledne oznámila, že obnovování dodávek tepla pro osm tisíc domácností v Litvínově pokračuje.

Vodpoledních hodinách se podařilo doplnit horkovod do Litvínova apo třetí hodině odpoledne tak začalo obnovování dodávek tepla do města, uvedla mluvčí United Energy Kateřina Táborská. Kolem páté hodiny odpoledne začalo podle jejích slov do domácností proudit první teplo. Doplňování páteřního horkovodu do části Janov skončilo vpět hodin odpoledne a i tam již United Energy začala dodávat.

"Vtuto chvíli jsou tedy vplném provozu všechny primární horkovodní rozvody do Litvínova (od teplárny Komořany po výměníkové stanice vLitvínově) a postupně naši odběratelé zprovozňují také sekundární síť (od výměníkových stanic po domy)," uvedla táborská krátce před 18. hodinou.

Litvínov byl bez tepla a teplé vody celou neděli. Odstávku způsobila havárie na potrubí v Tržná ulici v Litvínově. Tu se sice podařilo odstranit v neděli večer, v noci na pondělí se ale na horkovodu z Komořan do Litvínova objevil další problém. Lidé tak mrzli i celé pondělí. Většina škol byla uzavřená.

Příčinou poruchy vnoci zneděle na pondělí byla pravděpodobně únava materiálu vkombinaci svelkými teplotními a tlakovými výkyvy. Horkovod byl vneděli přes den vypuštěný a tedy vychladlý a po uvedení horkovodu do provozu a jeho napuštění horkou vodou způsobila dilatace materiálu trhlinu. To vedlo kúniku topné vody a vynucenému odstavení horkovodu zprovozu, vysvětlila Kateřina Táborská.

Páteřní horkovod do Litvínova měří 10 kilometrů a dalších přibližně 18,5 kilometru měří primární rozvody ve městě.

Obyvatel Mostu se odstávka nijak nedotkla adodávky jsou tam plynulé.

"Všem obyvatelům Litvínova se za opakované nepříjemnosti, způsobené zastavením dodávek tepla, omlouváme," uzavřela mluvčí.