Dětských hřišť je ve městě dostatek, ne všechna jsou ale v ideálním stavu. Tak to vidí litvínovské maminky, které při hezkém počasí se svými dětmi hřiště navštěvují pravidelně několikrát do týdne. „Když je hezky, chodím s dcerou na hřiště každý den," říká Monika Ducháčková.

Jako nejlepší místo k návštěvě se maminkám jeví relativně nové hřiště u Máje. To nabízí atrakce pro různé kategorie návštěvníků – od nejmenších až po seniory. Nejmenší děti si tu můžou užít pískoviště, trampolínu nebo houpačky. Pro odrostlejší děti je k dispozici hřiště, dvě lezecké stěny, lanová pyramida a překážková dráha. „Je to jedno z mála hřišť, které za něco stojí. Ostatní jsou spíše staršího typu a často v horším stavu," myslí si Niki Lašová.

V litvínovské Tylově ulici zůstaly jen pařezy. Stromy zmizely kvůli rekonstrukci horkovodu
Lidem se nelíbí kácení stromů kvůli horkovodu

Souhlasí s ní i další ženy. Velký problém vidí například v hřišti, které vzniklo před pár lety ve vnitrobloku mezi ulicí Soukenická a Studentská. „Hřiště je podle mě v dost špatném stavu. U skluzavky je vylámané dřevo, na prolézačkách vykukují hřebíky, houpačky jsou rozbité a do toho se na zemi všude válí smetí," popisuje svůj zážitek z minulého týdne Zuzana Dlouhá.

Jak ale zabránit tomu, aby lidé zařízení hřišť poškozovali? „Jak je vidět, nainstalované kamery nestačí. Možná bych uvažovala nad tím, jestli by hřiště neměl obcházet nějaký hlídač. Pak by snad nebyla tak zničená," napadlo Kateřinu Krejčovou.

Chybí atrakce pro nejmenší

Ideální stav podle jeho uživatelek nepanuje ani na dalších hřištích. Maminkám chybí například vyžití pro nejmenší děti. Tam, kde atrakce jsou, počet zájemců zdaleka přesahuje možnosti nabídky.

„Mám roční holčičku a ráda bych s ní chodila na hřiště častěji. Ale většina prolézaček je bohužel pro větší děti. Jedna dětská houpačka, která na hřišti je, je potom neustále zabraná. Uvítala bych tedy více atrakcí, na které mohou ti nejmenší," podotýká Jana Vlková. Ženy by na hracích plochách uvítaly také více odpadkových košů či více pískovišť.

Litvínov je dalším, kdo se připojil. Na své stránce má již osmnáct tipů od občanů. Tipy se týkají zejména nepořádku, ale třeba také špatného parkování.
Upozornit na nepořádek jde snadno a rychle. Městům pomáhá aplikace

V sousedním Meziboří se situace jeví o poznání lépe. „Myslím si, že hřišť tu máme dostatek a jsem velmi spokojená s jejich stavem. Je vidět, že město se v tomto ohledu pěkně stará," myslí si Vlaďka Dočekalová. Nemá pocit, že by jí na hřištích něco chybělo, výběr atrakcí pro děti je podle ní dostatečný. Souhlasí s ní i Lenka Miškolciová, která si chválí, že hřiště je v podstatě v každé části jejího města. Jeden malý nedostatek by ale přece jen našla. Na některých hřištích jí chybí plot. "Ten by byl určitě vhodný, jelikož některá hřiště jsou u kopečků a tam mohou děti lehce spadnout a zranit se," dodává.